Lista aktualności Lista aktualności

Aktualizacja - Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w sprawie konsultacji społecznych projektów Planów Urządzenia Lasu na lata 2025–2034 dla Nadleśnictw Stuposiany i Lutowiska

Nadleśnictwa Stuposiany i Lutowiska, podobnie jak pozostałe jednostki RDLP, realizują gospodarkę leśną zgodnie z obowiązującym prawem, w szczególności ustawą o lasach, w oparciu o Plany Urządzenia Lasu opracowywane w cyklach 10 -letnich. Aktualnie konsultowane dla tych dwóch Nadleśnictw projekty planów na lata 2025–2034 zostały przygotowane, co podkreślamy ponownie, w oparciu o przepisy prawa, z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych, ochrony przyrody, ochrony lasu a także rozpoznanych lokalnych potrzeb społeczno-gospodarczych.

Opracowanie projektów planów dla Nadleśnictw Stuposiany i Lutowiska poprzedziła szczegółowa inwentaryzacja lasów na powierzchni prawie 30 tys. ha. Każdy fragment lasu na tej powierzchni podlegał lustracji terenowej i opisaniu. Podczas inwentaryzacji lasów zauważono w drzewostanach szereg niekorzystnych zjawisk wynikających z postępujących zmian klimatycznych, m.in. obniżenia poziomu wód gruntowych. Planowanie wskazań gospodarczych na terenie objętym moratorium we wspomnianych Nadleśnictwach ma na celu zapewnienie możliwości reagowania na te zjawiska, w oparciu o wiedzę leśną wynikającą z osiągnięć świata nauki. Wyniki tej inwentaryzacji dostępne w postaci tak zwanych opisów taksacyjnych, oraz adekwatne do nich wskazania gospodarcze były upublicznione na stronie BIP RDLP w Krośnie od 21 maja do 11 czerwca 2025 roku. Upublicznienie projektów planów urządzenia lasu dla Nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany jest kolejnym etapem ich opracowania i na tym etapie proces ten się nie kończy.

Jakie są wyniki tego etapu konsultacji planów? Na dzień dzisiejszy wiemy że,
w przewidzianym terminie upublicznienia wpłynęło 24 obszerne wnioski. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w proces opracowania projektów planów. Pragniemy zwrócić uwagę, że wstępna analiza treści tych wniosków wskazuje na biegunowo różne oczekiwania strony reprezentującej lokalną społeczność oraz organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną przyrody. Zależy nam bardzo, aby proces konsultacji odbywał się w sposób spokojny i merytoryczny, bez przekłamań, agresji i manipulacji. Debata wokół planów urządzania lasu prezentuje różne opinie i podejścia do zagadnienia ochrony i gospodarowania zasobami przyrody, ważne jednak, aby nie polaryzowała społeczeństwa. Kolejnym etapem procesu konsultacji będzie rozpatrzenie przez Dyrektora RDLP w Krośnie złożonych uwag i wniosków, podjęcie decyzji o sposobie ich uwzględnienia w projektach planów oraz podanie tych rozstrzygnięć do publicznej wiadomości.

Cały przebieg procesu opracowywania jest dokumentowany. Dokumentacja wraz
z projektem zostanie przekazana za pośrednictwem DGLP do MKiŚ aby wskazać Ministrowi Środowiska wszystkie argumenty pomocne przy podjęciu decyzji
o zatwierdzeniu projektu PUL lub przesłaniu go do poprawy.

Odniesiemy się teraz do kwestii obszarów cennych przyrodniczo. Podkreślamy, że wskazane przez jednostki nadrzędne (MKiŚ oraz DGLP) obszary cenne przyrodniczo do czasu zakończenia procesu opracowania i zatwierdzenia planów urządzania lasu są wyłączone z prowadzenia czynności gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna.  

Opracowane i przedstawione do konsultacji projekty planów urządzenia lasów dla Nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany zawierają na dzień dzisiejszy obszary bez wskazań gospodarczych (czyli takie, na których nie ma zaplanowanych żadnych prac z zakresu gospodarki leśnej)  na łącznej powierzchni 2235 ha, odpowiednio:

- w Nadleśnictwie Lutowiska – 1566 ha co stanowi ponad 8% lasów Nadleśnictwa Lutowiska

- w Nadleśnictwie Stuposiany – 669 ha co stanowi ponad 7% lasów Nadleśnictwa Stuposiany

Tymczasem wprowadzone przez MKiŚ w dniu 8 stycznia 2024 roku moratorium zlokalizowano na łącznej powierzchni 2013 ha.

Dodatkowo w ramach projektów PUL wskazano obszary, gdzie zastosowana będzie modyfikacja prowadzonej gospodarki leśnej, polegająca głównie na znacznym ograniczeniu intensywności cieć w niektórych starszych drzewostanach. Wynikiem tej modyfikacji, która obejmie obszar łącznie 2090 ha będzie zachowanie dotychczasowego charakteru lasów oraz utrzymanie ich walorów krajobrazowych. W Nadleśnictwie Lutowiska ten obszar zajmuje 502 ha co stanowi niemal 3% lasów Nadleśnictwa, a w Nadleśnictwie Stuposiany 1588 ha, to prawie 18% lasów Nadleśnictwa.

Podsumowując, łącznie w projektach PUL dla Nadleśnictw Lutowiska
i Stuposiany zaprojektowano wzmocnienie funkcji ochrony przyrody na powierzchni przekraczającej 4000 ha (przy powierzchni moratoryjnej 2013 ha). Obszar ten stanowi prawie 11% lasów Nadleśnictwa Lutowiska i ponad 25% lasów Nadleśnictwa Stuposiany.

W związku z powyższym, w ocenie Dyrektora RDLP w Krośnie, sugestie mówiące
o tym, że propozycje zawarte w projektach PUL miałyby łamać ustalenia Ogólnopolskiej Narady o Lasach są nieprawdziwe i nieuprawnione. Działania podejmowane przez RDLP w Krośnie wpisują się w wytyczne i rekomendacje z tej Narady – zarówno w formie istniejących już działań ochronnych, jak i dodatkowych ograniczeń gospodarczych wdrażanych na polecenie Ministra Klimatu i Środowiska oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

 

Agata Nowakowska

zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej