Lista aktualności Lista aktualności

O poecie Krakowa i piewcy Karpat

Dwudniowa konferencja naukowa poświęcona Jerzemu Harasymowiczowi w 20. rocznicę śmierci odbyła się w Krakowie w dniach 29-30 listopada. Wśród licznych motywów pojawiły się też wątki leśne i botaniczne w życiu poety.

W spotkaniu zorganizowanym przez Towarzystwo Karpackie przy wsparciu m.in. RDLP w Krakowie, udział wzięli literaturoznawcy, poeci, botanicy, działacze turystyczni i badacze zajmujący się biografią zmarłego  w sierpniu 1999 roku poety.  W pierwszym dniu obradowano na terenie Uniwersytetu Pedagogicznego, zaś w drugim w Sali Klubu Dziennikarza „Pod Gruszką”.

Wśród prawie 20 referatów uwagę zwróciły tematy prezentowane przez hm. Krystynę Chowaniec, Stanisława Krycińskiego, a także poetów: Adama Ziemianina, Józefa Barana, prof. Alicję Zemanek i prof. Ludwika Freya. Była też prezentacja Edwarda Marszałka z RDLP w Krośnie na temat leśnych wątków w życiu Harasymowicza, który był niegdyś uczniem Gimnazjum Leśnego w Limanowej, zaś w życiu dorosłym miał sporo kontaktów z ludźmi lasu. Również leśnicy w Bieszczadach dbają o zachowanie pamięci o piewcy karpackich lasów. 

W pierwszym dniu konferencji udział wzięła Iwona Boczar, przyrodnia siostra Jerzego Harasymowicza, która przywołała sporo nieznanych faktów z życia poety.

Mocnym akcentem konferencji był klimatyczny koncert w wykonaniu Agaty Rymarowicz z zespołem. Wystąpił też słynny "Makino" Kobyliński, przyjaciel poety sprzed lat.

Patronat nad konferencją sprawował Dyrektor RDLP w Krakowie.

 

                                                                     Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły