Asset Publisher Asset Publisher

Back

X Regionalne Zawody Drwali

X Regionalne Zawody Drwali

Jubileuszowe – dziesiąte zawody drwali organizowane przez Zarząd Oddziału SITLiD w Krośnie, odbyły się w piątek, 28 sierpnia, na terenie Nadleśnictwa Tuszyma. Honorowy patronat nad imprezą sprawował Bogusław Famielec, dyrektor RDLP w Krośnie.

Po kilkugodzinnej rywalizacji najlepszym drwalem okazał się Zbigniew Wacławski z Nadleśnictwa Rymanów, który nie dał szans pozostałym zawodnikom i został obecnie panującym Królem Pilarzy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Zwycięzcami dwóch konkurencji: pierwszej, najistotniejszej dla wyniku zmagań, polegającej na precyzyjnej ścince drzewa, oraz czwartej, skomplikowanej, złożonej przerzynki kłód  został Grzegorz Indyk z Leska, zdobywając 569 punktów w ścince i 176 punktów w przerzynce, z kolei okrzesywanie kłody naszpikowanej wieloma kołkami imitującymi gałęzie wygrał Jan Łuc z Brzozowa, gromadząc 220 punktów, największym sprytem w składaniu pilarki wykazał się Zenon Sobolewski z Jarosławia, zdobywając 102 punkty i był tylko o sześć dziesiątych sekundy lepszy od Grzegorza Indyka, najwięcej błędów popełnili zawodnicy w konkurencji „dokładność przerzynki", w której faworytom uciekło sporo punktów straconych w wyniku skaleczenia zamaskowanej trocinami deski, a najlepszym okazał się Krzysztof Mieleszko z Głogowa Małopolskiego – wynikiem 277 punktów.
Nagrody dla zwycięzców powyższych konkurencji w postaci kanistrów, kasków i siekier ufundowali sponsorzy – firma Husqvarna oraz Elektro-Rem Mielec, dealer firmy Stihl. Najlepszy drwal zawodów - Zbigniew Wacławski, mimo, że nie wygrał żadnej konkurencji, okazał się zawodnikiem najbardziej wszechstronnym - przyniosło mu to zwycięstwo  w X Regionalnych Zawodach Drwali i cenną nagrodę od głównego sponsora firmy Stihl – pilarkę MS 362C o wartości 3 000 zł, a także pozostałe nagrody: pilarkę Dolmar PS 6100 od firmy Makita, 20 litrów biodegradowalnego oleju firmy Fuchs, kurtkę drwala od firmy Husqvarna oraz zestaw upominków od firmy Distein.
Równie cenne nagrody zostały wręczone za pozostałe miejsca na podium, w tym kolejna pilarka ufundowana przez Dyrektora RDLP w Krośnie, a przekazana przez przedstawiciela Dyrektora, Janusza Magusiaka dla zdobywcy II miejsca – Jana Łuca z Brzozowa. Trzecie miejsce w zawodach zajął Adam Boroń z Nadleśnictwa Tuszyma.
Nowością tegorocznych zawodów było przyznanie nagrody dla najlepszego debiutanta, którym okazał się Andrzej Kraus z Nadleśnictwa Komańcza, który zajął wysokie 6 miejsce, zdobywając 1073 punkty! (wszystkie wyniki i punktacja tutaj). Cieszy to, że zawodników pierwszy raz startujących było aż dziewięciu (na 21 wszystkich), co świadczy, że zawody przyczyniają się do podnoszenia umiejętności drwali pracujących w nadleśnictwach naszej Dyrekcji. Nagród przekazanych przez sponsorów było co niemiara, i były to bardzo wartościowe przedmioty fundowane nie po raz pierwszy, dlatego organizatorzy kierują pod adresem sponsorów wyrazy szczególnego uznania i podziękowania. Były to firmy i osoby: główny sponsor - Stihl, pozostali - Makita, Dyrektor RDLP w Krośnie, ARiMR w Rzeszowie, Husqvarna, Fuchs, Elektro – Rem Mielec, Navigator, ZO SITLiD w Krośnie, Krzysztof Uszkowski, Las – Pol Jan Bełz oraz Distein.
Szczególne uznanie należy się również gospodarzom zawodów – pracownikom Nadleśnictwa Tuszyma, za perfekcyjne przygotowanie, obsługę w trakcie trwania oraz wspaniałe miejsce i atmosferę na spotkaniu, po zakończeniu rywalizacji – na każdym kroku widać było dbałość o detale, co przy tak dużej imprezie ma zasadnicze znaczenie dla jej powodzenia.
Wysoki kunszt drwali, hojność sponsorów oraz sprawność organizacji zawodów zauważył i w swoim przemówieniu podkreślił na zakończenie zaproszony gość –Zbigniew Tymuła, starosta mielecki.
Wszystkich chętnych do rywalizacji w następnych zawodach drwali zachęcamy do systematycznego treningu w trakcie bezpiecznej pracy na swoich zrębach.

Tekst: Roman Januszczak
Zdjęcia: Robert Sobkowicz