Asset Publisher Asset Publisher

Upamiętniono walczących w Powstaniu Styczniowym

W środę (15.03) z inicjatywy Nadleśnictwa Oleszyce i Muzeum Kresów w Lubaczowie w miejscowości Cewków uczczono 160. rocznicę wymarszu z Galicji Wschodniej pierwszego oddziału na pomoc Powstaniu Styczniowemu.

Dokładnie 160 lat temu, 500 ochotników z Galicji Wschodniej pod dowództwem pułkownika Leona Czechowskiego, wyruszyło na pomoc powstańcom styczniowym. Wydarzenie to upamiętniono w środę w Cewkowie, a także w lesie leśnictwa Czerniakowa Buda.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Cewkowie, której przewodniczył ksiądz proboszcz Grzegorz Stankiewicz wraz z proboszczem parafii pw. Narodzenia N.M.P. w Oleszycach ks. Arturem Schodzińskim. Wzięli w niej udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, leśnicy, żołnierze, a także dyrektorzy okolicznych szkół.  Po nabożeństwie Dariusz Sałek z Muzeum Kresów w Lubaczowie przedstawił zgromadzonym gościom rys historyczny Powstania Styczniowego. Głos zabrali również: wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk, asystenci senatora RP Mieczysława Golby oraz posłanki RP Teresy Pamuły, a także dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński.