Asset Publisher Asset Publisher

Służby specjalne na leśnych skałkach

Przez kilka pierwszych dni sierpnia trwało szkolenie terenowe i wysokościowe dla służb mundurowych i wojsk sojuszniczych. Część zajęć odbyła się na terenie tras wspinaczkowych wyznaczonych przez Nadleśnictwo Kołaczyce.

Szkolili się podhalańczycy 21 Brygady Strzelców a także żołnierze polskiej 18 Dywizji Zmechanizowanej i amerykańskiej 101 Airborne Division.

- Szkolenie obejmowało przemarsz na orientację ośmiokilometrową trasą przez Sokolec, okolice zamku odrzykońskiego i pasa skałek w rejonie Czarnorzek, ale najciekawsze były zajęcia na samych skałkach, podchodzenie na przyrządach zaciskowych, zjazdy na linie – relacjonuje uczestniczący w zajęciach Łukasz Krzakiewicz, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Kołaczyce - To już drugie tego typu zajęcia, w których braliśmy udział.

W szkoleniu uczestniczyli też policjanci z jednostek specjalnych. Celem zajęć było doskonalenie w pokonywaniu rejonów skalnych oraz współpraca różnych służb w działaniach taktycznych, dlatego ćwiczono w grupach mieszanych, by umożliwić wymianę doświadczeń i integrować umiejętności.

 

Tekst: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: Straż Leśna Nadl. Kołaczyce