Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy na Agrobieszczadach

Coroczne Targi Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa, które w dniach 27-28 lipca już po raz 24. zorganizowano w Lesku, zgromadziły tysiące odwiedzających. Od trzech lat mocnym ich akcentem są zawody „Młodzi Drwale Karpat”. Rzuca się również w oczy rozbudowane stoisko Lasów Państwowych prowadzone przez nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Leśnicy zorganizowali też salę audiowizualną, gdzie w chłodzie i spokoju można było obejrzeć filmy zrealizowane przez Telewizję Obiektyw, m.in. „Czas leśnych kurierów”. Samo stoisko tradycyjnie już promowało dary lasu, pokazywało leśne atrakcje, a w jednym z namiotów była nawet ekspozycja muzealna spreparowanych dużych ssaków.

Najmocniejszym akcentem były jednak zawody uczniów szkół leśnych z krajów karpackich pod hasłem „Młodzi Drwale Karpat”, odbyły się już po raz trzeci. W szranki stanęło tym razem 12 zawodników reprezentujących sześć szkół leśnych z pięciu państw: Austrii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Uroczystość otwarcia i prezentację zawodników zaszczyciła patronująca zawodom Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz starosta leski Andrzej Olesiuk.

- To znakomity przykład, że Karpaty mogą łączyć, a nie dzielić – powiedziała dyrektor Zagrobelna – To również sposobność do realnej współpracy między szkołami z państw, w których gospodarka leśna ma podobny, górski charakter. Z wielkim podziwem patrzę na rosnący poziom przygotowania zawodników, jak również na znakomite przygotowanie i oprawę samych zawodów, czego serdecznie gratuluję organizatorom.

Pierwsza  konkurencja "ścinka słupów" pokazała, że młodzi drwale świetnie sobie radzą z problemami technicznymi, a jej zwycięzca Hermann Penker z Austrii jako jedyny wbił palik ściętą kłodą, a zdobywając aż 656 punktów ustanowił nowy rekord zawodów i wypracował sporą przewagę nad kolejnymi  Szabolcsem Szepem z Węgier (598 pkt.) i Filipem Slivenskym ze Słowacji (573 pkt).

Ostatecznie zwycięzcą całych zawodów został Szabolcs Szep z Węgier, drugi był Hermann Penker,  a trzeci - Sebastian Woldron – obaj z Austrii.

Bardzo dobrze spisali się reprezentanci Zespołu Szkół Leśnych w Lesku: Maciej Drążek i Michał Hop, którzy zajęli miejsca piąte i szóste.

Zawodom towarzyszyły stoiska firm sponsorujących:  MAKITA i STIHL, ekspozycja pojazdów Skody, a także stoisko 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, której żołnierze demonstrowali sprzęt bojowy i osobiste wyposażenie. Cieszyło się to wielkim zainteresowaniem młodych ludzi, dla których przejażdżka quadem, założenie hełmu bojowego z noktowizorem czy możliwość zasiadania za kierownicą wozu bojowego były wielką atrakcją tego dnia.

Sama ceremonia wręczenia nagród odbyła się na głównej arenie Targów. Tuż przed nią odbył się popisowy pokaz okrzesywania w wykonaniu Hermanna Penkera i Jakuba Kowalskiego z Nadleśnictwa Komańcza. Wygrał bieszczadzki drwal, który „ogolił” kłodę w niecałe 15 sekund, wywołując aplauz publiczności.

Dość długo trwała ceremonia dekoracji, gdyż pucharów i nagród sponsorzy nie pożałowali: pilarki, sprzęt ogrodowy, narzędzia, odzież leśna i sporo innych upominków. Fundatorami byli: Lasy Państwowe oraz firmy: STIHL, MAKITA, CELLFAST, TAGART i WARTER.

                                                                     Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Asset Publisher Asset Publisher

Tapety


Asset Publisher Asset Publisher