Asset Publisher Asset Publisher

„Bezpieczne ferie 2023”

Zimowe ferie już niedługo. To dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku, zabawy i realizowania swoich zainteresowań. Wiele z nich wyjedzie na sportowe obozy lub kolonie, inni wolne chwile spędzą w domu. Najważniejsze jednak, aby ten czas upłynął wszystkim bezpiecznie.

 

Dlatego, jak co roku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, razem z Komendą Miejską Policji w Krośnie rozpoczęła wspólne działania profilaktyczne. Akcja „Bezpieczne ferie 2023” ma na celu ograniczenie i eliminowanie sytuacji skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa uczestników zorganizowanego wypoczynku oraz dzieci spędzających ferie w domu. Wśród prowadzonych działań są m.in.  spotkania informacyjno-edukacyjne w szkołach, na zakończenie których wszyscy uczestnicy otrzymują odblaski oraz ulotki informacyjne.

Poniżej kilka rad na bezpieczne ferie:

1. Wolny czas spędzaj na świeżym powietrzu, a wychodząc z domu ubierz się ciepło. Załóż kurtkę, czapkę, szalik i rękawiczki. Zabezpiecz skórę twarzy i rąk kremem ochronnym. Nie wychodź z domu głodny – uczucie sytości zwiększy odporność na odczucie zimna. Pamiętaj o odblaskach – będziesz lepiej widoczny. Przekaż też rodzicowi informację gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.

2.  Na nartach zjeżdżaj tylko na oznakowanych trasach. Zawsze miej na głowie kask ochronny. Nie zatrzymuj się na stoku niepotrzebnie.

3. Na łyżwach ślizgaj się tylko w wyznaczonych miejscach-lodowiskach. Wchodzenie na zamarznięte rzeki czy stawy jest bardzo niebezpieczne.

4. Na sankach zjeżdżaj z górki położonej z dala od jezdni. Pamiętaj, że przywiązywanie sanek do samochodu jest zabronione.

5.  Uważaj, by w trakcie zabawy śnieżkami nie wyrządzić komuś krzywdy.

6. Przed wycieczką do lasu lub w góry sprawdź wcześniej prognozę pogody, powiadom innych o planach wyprawy (rodzinę, GOPR, leśniczego), zabierz naładowany telefon komórkowy, ciepłą herbatę, coś do jedzenia. W razie potrzeby skontaktuj się z GOPR poprzez aplikacje RATUNEK – pozwoli to na szybką lokalizację twojego położenia w razie niebezpieczeństwa.

7. Pamiętaj, że zła pogoda, tj. wiatr, silne opady śniegu, duży mróz są bardzo niebezpieczne w czasie zimowych wędrówek. Dlatego lepiej w takiej sytuacji przełożyć wyjście z domu na inny dzień.

8. Gdy zobaczysz leżącą na mrozie osobę, zawiadom Straż Miejską lub Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112  

9. Zachowaj zasady bezpieczeństwa zostając również w domu: nie otwieraj drzwi nieznajomym, nie nawiązuj kontaktów z osobami obcymi, szczególnie poprzez Internet. Pamiętaj też, że w sieci nie jesteś anonimowy.

 

Magdalena Misiorowska