Lista aktualności Lista aktualności

Uczcili pamięć pomordowanych w Hanusiskach

W 76 rocznicę egzekucji Polaków, pomordowanych przez Niemców w lesie „Hanusiska” niedaleko Zagórza, odbyły się uroczystości patriotyczne zorganizowane przez harcerzy Hufca ZHP Ziemi Sanockiej. Wzięli w nich udział również przedstawiciele Lasów Państwowych.

76 lat temu, dokładnie 27 lipca 1944 roku nad ranem Gestapo rozstrzelało ogółem 36 Polaków. Tragedia miała miejsce nad  Zagórzem pod lasem w przysiółku Hanusiska, w tzw. „Sosenkach”. Wśród ofiar byli aresztowani wiosną 1944 roku za działalność w AK dwaj leśnicy z okolic Ustrzyk Dolnych: leśniczy Józef Wilk – ps. „Dzik” i gajowy Marian Zachariasz. Wszyscy spoczęli w zbiorowej mogile pod lasem.

Ich pamięć uczczono podczas uroczystego spotkania, w którym wzięli udział leśnicy z nadleśnictw Lesko i Komańcza. Wiązankę w imieniu RDLP w Krośnie złożyli Zbigniew Pawłowski nadleśniczy z Leska i Edward Orłowski z Nadleśnictwa Komańcza, autor martyrologium leśników.

Nad leśną mogiłą spotkali się krewni  zamordowanych, przedstawiciele władz samorządowych i stowarzyszeń, leśnicy, harcerze, przedstawiciele Koła ŚZŻAK w Sanoku i Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Wartę honorową wystawili harcerze. O mogiłę pod lasem dbają władze Miasta i Gminy Zagórz oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagórzu.

                                       Tekst: Edward Marszałek

Zdj. Hufiec ZHP Ziemi Sanockiej   


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły