Lista aktualności Lista aktualności

Duże zainteresowanie akcją #sadziMY

Tradycyjnie, wczesną wiosną, leśnicy z całej Polski przygotowali do rozdania milion sadzonek rodzimych drzew i krzewów leśnych w ramach VI edycji akcji #sadziMy. Na Podkarpaciu do dyspozycji chętnych przeznaczono ponad 38 tysięcy sadzonek.

Przy każdym z 26 nadleśnictw oraz biurze RDLP w Krośnie rozdawane były sadzonki gatunków lasotwórczych takich jak: sosna zwyczajna, buk zwyczajny, świerk pospolity, jodła pospolita, klon jawor, lipa szerokolistna, modrzew europejski, grab pospolity, brzoza brodawkowata i wiąz. Rozdawane były również sadzonki gatunków biocenotycznych: jarząbu pospolitego, dzikiej róży, trzmieliny pospolitej, kaliny koralowej, głogu jednoszyjkowego i bzu czarnego.

- Zainteresowanie akcją, jak co roku, było bardzo duże – mówi Janusz Starzak, dyrektor RDLP w Krośnie. - W wielu nadleśnictwach sadzonki dowoziliśmy na bieżąco. To wspaniałe, że ludzie chcą sadzić drzewa, mając przy tym świadomość, jaką rolę pełnią one w życiu człowieka. Wszystkim, którzy odebrali sadzonki od leśników życzymy, aby drzewka przyjęły się i rosły w zdrowiu.

W sumie na terenie RDLP w Krośnie przeznaczono do wydania 34 tys. sadzonek, jednak w związku z dużym zapotrzebowaniem dowieziono ze szkółek leśnych jeszcze 4,8 tys. szt. Najwięcej drzewek – ponad 5,5 tys. - rozdano w Nadleśnictwie Leżajsk, ponad 5 tys. w Nadleśnictwie Kolbuszowa, a ponad 3 tys. w Nadleśnictwie Mielec. Przy biurze RDLP w Krośnie już od wczesnych godzin porannych ustawiła się długa kolejka oczekujących na wybrane sadzonki. W ciągu niecałych trzech godzin rozdano tu dwa tysiące sadzonek blisko 400 osobom.

Tekst: Dominik Jagieła

Zdjęcia: 1 – arch. Nadleśnictwa Głogów, 2 – arch. Nadleśnictwa Mielec, 4 – arch. Nadleśnictwa Oleszyce, 5, 6 – Tomasz Jefimow,