Asset Publisher Asset Publisher

Przekuć klęskę w sukces

W poniedziałek 21 października na terenie Nadleśnictwa Lubaczów odbyła się konferencja „Klęski żywiołowe w leśnictwie na przykładzie oblodzenia w Nadleśnictwie Lubaczów”. Jej organizatorem był Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie przy współudziale firmy Las Tech Józef Grodecki.

W spotkaniu wzięło udział około 70 osób, wśród których byli m.in.: dr inż. Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie, goście z Ukrainy: Jarosław Celen, zastępca dyrektora dyrekcji lwowskiej lasów Ukrainy, Andrej Sawczenko, dyrektor Nadleśnictwa Rawa Ruska, a także nadleśniczowie i pracownicy nadleśnictw z terenu RDLP w Krośnie i przedstawiciele zakładów usług leśnych.

W części konferencyjnej wygłoszono 4 referaty. Dyrektor Królicki przekazał informację na temat rozmiarów klęski oblodzenia na terenie RDLP, która przyniosła szkody w drzewostanach w wysokości około 240 tys. mł drewna. Następnie dr Józef Grodecki omówił klęski żywiołowe w leśnictwie  europejskim na przełomie ostatnich 25 lat i problemy związane z ich usuwaniem. Zaprezentował też technologie pozyskania drewna ze zniszczonych i uszkodzonych drzewostanów. Z kolei Tadeusz Maksymowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów, omówił problemy związane z tegoroczną klęską oblodzenia na terenie nadleśnictwa i sposoby postępowania w trakcie jej likwidacji.
Po wystąpieniu Bartłomieja Partyki, przedstawiciela firmy John Deere, odbyła się terenowa prezentacja harwesterów i ciągników zrywkowych, która obejmowała pokaz pracy maszyn na pozycjach poklęskowych w drzewostanach II klasy wieku, pozyskanie drewna poklęskowego i jego zrywkę w drzewostanach starszych. Na zrębie poszczególne prace omawiali sami operatorzy maszyn, zaś pracownicy nadleśnictwa prezentowali  sposób organizacji pracy przy odbiórce i spedycji drewna, organizacji składów drewna. Był też czas na dyskusję i wymianę poglądów.
- Klęska, jaka nawiedziła lasy Roztocza Południowego, może być przekuta w sukces, jeśli dostosujemy nasze działania do wymogów współczesności – powiedział w podsumowaniu konferencji dyrektor Artur Królicki. – Tę szansę dają nowoczesne technologie w procesie pozyskania drewna, które minimalizują wysiłek człowieka, przy jednoczesnym podniesieniu jakości wyróbki sortymentów i wymogów BHP.
Z dużą uwagą przesłuchiwali się temu goście z Ukrainy, gdzie klęska śniegołomów również miała miejsce w tym roku.

 

Zenon Szkamruk
Przewodniczący Zarządu Oddziału SITLiD w Krośnie

Zdjęcia: Tomasz Smędra
Nadleśnictwo Lubaczów