Lista aktualności Lista aktualności

Nowe cisy dla edukacji

Ponad 50 młodych cisów posadzono w ramach kampanii "1000 drzew na minutę" w ogrodzie edukacyjnym przy biurze Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Krośnie. Posadzono również setkę młodych bukszpanów w formie żywopłotu. W akcji wzięło udział kilkudziesięciu pracowników biura.


Sadzonki pochodziły ze szkółki kontenerowej   Nadleśnictwa Oleszyce, gdzie hoduje się materiał z zakrytym systemem korzeniowym.
-  Posadzone młode cisy wpisują się w program ochrony i restytucji tego gatunku na terenie RDLP w Krośnie; w tym roku w naszych lasach zostanie wysadzonych 2350 takich sadzonek - mówi kierujący akcją Marek Marecki, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Krośnie. - W ciągu ostatnich kilku lat do naszych lasów trafiło ponad 60 tysięcy młodych cisów, dzięki czemu ten wciąż zagrożony gatunek, bardzo trudno odnawiający się w naturze ma większe szanse na przetrwanie.
Podkarpackie lasy są potentatem jeśli chodzi o występowanie cisa pospolitego w formie drzewiastej. W 2015 roku zinwentaryzowano 2778 drzew tego gatunku, z czego sześć ma status pomnika przyrody. Najliczniejsze populacje występują w nadleśnictwach: Baligród, Dukla i Kołaczyce, gdzie większość z nich rośnie w rezerwatach przyrody.
Cis pospolity jest gatunkiem chronionym, dla swego trwania wymaga jednak aktywnych zabiegów hodowlanych. Warto wiedzieć, że wszystkie części rośliny, za wyjątkiem czerwonej osnówki nasionka, są, ze względu na zawartość taksyny, trujące. Jest gatunkiem dwupiennym, co oznacza to, że na jednym pniu mogą pojawić się wyłącznie żeńskie albo wyłącznie męskie kwiaty. Każde drzewo ma więc własną płeć: jest „chłopcem" lub „dziewczynką". Zdarzają się wypadki obojnactwa, ale te potwierdzają tylko powyższą regułę.


JAK POWSTAJĄ SADZONKI DRZEW W SZKÓŁCE LEŚNEJ KOLONIA? >>

 

 

Tekst i zdjęcia:
Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie