Lista aktualności Lista aktualności

MAJÓWKA Z MICKIEWICZEM BIESIADA DLA ADAMA W STYLU STAROPOLSKIM

 

                "Biesiada dla Adama" rozpoczęła się w sobotę 12 maja 2O18 r. w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej spotkaniem z dr Grzegorzem Russakiem. Ten wyjątkowy znawca tradycyjnych kulinariów i kultury staropolskiej w bezkompromisowy sposób przedstawił zasady zdrowej i smacznej kuchni.  W blisko dwugodzinnej wciągającej  prelekcji Russak mówił o zaletach polskiej kuchni, jednej  z najlepszych na świecie - niestety, niedocenianej przez samych Polaków, którzy uznają za luksus spożywanie krewetek, ośmiorniczek itp., najgorszej jakości i obcych naszej tradycji.

Wiele smacznych i zdrowych narodowych potraw  zastępowanych jest ,,śmieciowym” pożywieniem. Jeść prosto i to co jedli nasi przodkowie to najlepszy sposób na szczęśliwe, zdrowe i smaczne  życie. Russak walczy i uświadamia jaki wpływ na nasze wybory ma wszechobecna natrętna reklama. Zmienia ona nasze przyzwyczajenia kulinarne, sprawiając że pyszne kompoty zastępowane są przez chemiczne substancje, które nic ze zdrowiem ani z dobrym smakiem wspólnego nie mają. Wydaje się że o kuchni polskiej w kontekście naszej kultury dr Grzegorz Russak wie prawie wszystko i może o niej opowiadać bez końca ku zadowoleniu słuchaczy.

Na koniec prelekcji Janina Olszowy poczęstowała wszystkich ,,Bigosem lasowiackim‘’ z Górnej. Ta odmienna od innych potrawa bigosowa zachwyciła swoim unikalnym smakiem wykładowcę i uczniów.

Majówka z Mickiewiczem w stylu biesiadnym to sposób na przybliżenie postaci wieszcza narodowego, który w swojej epopei Pan Tadeusz pisanej na obczyźnie, jak nikt inny zawarł istotę polskości. Strof poety uczono się na pamięć, znajomość Mickiewicza była nieodzownym elementem wychowania patriotycznego. Kształtując pokolenia romantyków, którzy nigdy nie przestali myśleć
o wolności. Na kanwie Pana Tadeusza, potoczyła się niedzielna impreza dla  Adama. W plenerze rozegrały się dwie gry terenowe, jedna miejska i druga przyrodniczo turystyczna dla pieszych
i rowerzystów. Pierwsza, kolbuszowskimi śladami wieszcza, do Weryni - siedziby Tyszkiewiczów,  rodziny z której wywodził się znajomy poety Wincenty Tyszkiewicz, bohater wojny napoleońskiej i powstania listopadowego. Nastepnie do kolbuszowskiej biblioteki z bogatym księgozbiorem m.in. pozycjami książkowymi Mickiewicza i do tablicy upamiętniającej wieszcza przy ulicy jego imienia. Grę współorganizował Zespół Szkół w Weryni, bibliotekarze i restaurator Andrzej Wesołowski.

Druga gra rozegrała się na ścieżce ekologicznej ,,Białkówka” w Nowej Wsi przy pomocy pracowników Nadleśnictwa Kolbuszowa. Rowerzyści mieli za zadanie znaleźć ,,Jastrzębią Górę”, wysoką wydmę porośniętą drzewami, na której kiedyś gnieździły się jastrzębie. Obie gry kończyły się  quizami  w  domu kultury, wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez nadleśnictwo i dom kultury oraz fundację ,, Serce”,  współorganizatora akcji charytatywnej z Hufcem ZHP Kolbuszowa.
W niedzielę na placu przy obiekcie rozpoczął się konkurs kulinarny, w którym wzięło udział sześć kół gospodyń z Kolbuszowej Górnej, Domatkowa, Przedborza, Świerczowa, Weryni i Kłapówki. Bigos myśliwski tak pięknie opisywany przez Mickiewicza i inne potrawy regionalne oceniał dr Grzegorz Russak i Janina Olszowy, specjalistka od kulinariów. Przewodniczący jury za rewelacyjne uznał: bigos myśliwski z Górnej, pamułę z Weryni i kacapoły z Przedborza.

W następnym punkcie Mickiewiczowskiej imprezy poloneza zatańczyły dzieciaki z przedszkola, młodzież szkolna i seniorzy. Wywinęli dostojnie dwa kółka wokół domu kultury i odebrali nagrody, którymi były wydawnictwa książkowe z poezją wieszcza i innych twórców oraz słodycze.  Uczestnicy zadbali o to, aby wyglądać atrakcyjnie, akcentując w ubiorze narodowe barwy. Następnie na scenie w rolę Jankiela wcielił się  cymbalista Andrzej Baran, któremu towarzyszyło kilkunastu muzyków z kapel Jurka Wrony i Widelanie. Grali żywo, włączając w swój  ludowy repertuar utwory patriotyczne. Młodzi waltorniści i Echo Kniei przypomnieli piękną muzykę myśliwską, na koniec prezentując w formie zabawowej  wabienie zwierzyny. Obok, w sali wystawowej, można było zobaczyć  zbiory  Jana Banasia, imponujące rogi myśliwskie, z których sam Wojski byłby dumny. Karol Ungeheuer pokazał dwa wyjątkowe poroża łosia i jelenia oraz dokumentującą, myśliwskie tradycje rodzinne, tablicę pamiątkową. Unikalne zdjęcia podkarpackiej fauny  zaprezentował Zbigniew Kożuchowski. Stworzenia wielkie i małe uchwycone obiektywem w wyjątkowy sposób pokazują zwierzęta, których istnienia i piękna często nie dostrzegamy. Do czasów staropolskich sprowadził nas już  po raz ostatni dr Grzegorz Russak, jego absorbująca gawęda, przypomniała o  czasach, w których życie toczyło się wolniej i miało lepszy smak. Mówca wyraźnie się rozkręcił, grupa słuchaczy z otwartymi ustami słuchała tej wielowątkowej gawędy. Improwizację taneczno – recytatorską przedstawiły adeptki ,,Teatru tańca” z domu kultury. Nad resztą imprezy zapanowali tzw.,, zimni ogrodnicy”, najpierw skrapiając publiczność przelotnym deszczem, później nielicznych wytrzymałych racząc chłodem.  Rewelacyjnie w każdą pogodę, gra zespół ,,Piramidy”, tym razem zaprezentował poezję wieszcza w koncercie "Mickiewicz Unplugged”. Zespół wyróżnia się oryginalnością w podejściu do tematu, jakim jest piosenka poetycka, gra bardzo energetycznie w dobrym stylu. Teksty poety brzmiały w tej interpretacji bardzo współcześnie i zadziwiały swoim pięknem. Spadek temperatury i opady deszczu spowodowały, że ostatni punkt programu, projekcja filmu,, Pan Tadeusz z 1928” z taperem Andrzejem Serafinem stała się niemożliwa w plenerze i odbędzie się  w innym terminie.

Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, dziękuje Nadleśnictwu Kolbuszowa i innym współorganizatorom za pomoc w uczczeniu 220 rocznicy urodzin wieszcza Adama. Dzięki niepospolitemu ruszeniu organizatorów udało się przypomnieć o tym, że mamy piękny język, literaturę, bogate tradycje, rdzenną kulturę i niezwykle bogate kulinaria. Po prostu z tego, że jesteśmy Polakami mamy prawo być dumni!

                                                               MDK w Kolbuszowej


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły