Wydawca treści
ZWIĄZEK LEŚNIKÓW POLSKICH
ZWIĄZEK LEŚNIKÓW POLSKICH W RP W REGIONIE KROŚNIEŃSKIM ZAPRASZA
ZWIĄZEK LEŚNIKÓW POLSKICH w REGIONIE KROŚNIEŃSKIM ul. Bieszczadzka 2 38-400 Krosno tel. 660 418 356 |
Witamy
na stronie Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej w Regionie Krośnieńskim.
Ze Statutu Związku :
Celem Związku jest :
1. Obrona praw, godności zawodowej i interesów członków Związku i ich rodzin oraz dążenie do stałej poprawy ich bytu materialnego, poziomu kulturalnego i kwalifikacji zawodowych,
2. Obrona interesów polskiego leśnictwa, troska o jego rozwój i trwałość gospodarki leśnej.
*******************************************************************************************
Organizacja Krośnieńska należy do ogólnopolskiej struktury Związku Leśników Polskich a dwóch naszych przedstawicieli zasiada w Radzie Krajowej Związku.
Związek nasz zrzesza pracowników oraz emerytów i rencistów Lasów Państwowych na terenie działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Mamy zarejestrowane organizacje w 23 Nadleśnictwach oraz biurze Dyrekcji Regionalnej.
Liczebność naszej organizacji wynosi (dane na 30.06.2021 r.) 714 osób w tym 81 emerytów i rencistów.
*******************************************************************************************
W trzech Nadleśnictwach brak do dnia dzisiejszego naszej organizacji !!!
Zwracam się z apelem do pracowników tych jednostek
o zorganizowanie się i dołączenie do NASZEGO Związku.
W kilku jednostkach organizacja jest w bardzo ograniczonym składzie,
bądź trwa proces ciągłego uszczuplania uzwiązkowienia.
TO WY KOLEŻANKI I KOLEDZY TWORZYCIE PGL LP, TO WY JESTEŚCIE JEGO PODSTAWĄ I NALEŻY SIĘ WAM REALNA POMOC I OCHRONA.
PAMIĘTAJCIE PAŃSTWO: WSPÓLNIE MOŻNA WIĘCEJ - NIE JESTEŚCIE SAMI - MACIE NAS!
Bardzo chętnie pomożemy, w każdej chwili można liczyć na wsparcie i doradztwo.
DANE KONTAKTOWE DO PRZEWODNICZĄCEGO ZLP RP OK:
IRENEUSZ ŻELAZNY - email: ireneusz.zelazny@krosno.lasy.gov.pl
tel. 660 418 356
*******************************************************************************************
Link do strony głównej ZLP RP - http://zlpwrp.pl/
Najnowsze aktualności
„Malowanie lasu” zakończone
„Malowanie lasu” zakończone
W uprawach leśnych w nadleśnictwach z terenu RDLP w Krośnie zakończono zabezpieczenie młodych drzewek przed zgryzaniem przez zwierzynę. W tym roku objęły one powierzchnię prawie pięciu tysięcy hektarów.
Wysokie stany zwierzyny w podkarpackich lasach mogą być powodem do dumy, ale należy pamiętać, że zwierzyna płowa zimą wyrządza spore szkody w uprawach leśnych, zgryzając pędy młodych drzewek, zwłaszcza jodły, stanowiące dla niej cenne uzupełnienie pokarmu.
Największe szkody u drzew w różnym wieku wyrządzają w rejonach górskich żubry, a w pozostałych rejonach przez jelenie i sarny. Gromadzą się one zimą w duże stada i chętnie przebywają w uprawach leśnych i młodnikach.
W lasach krośnieńskiej RDLP stosuje się wiele sposobów zabezpieczenia. To m.in. metody mechaniczne i chemiczne. Najskuteczniejszym spośród nich jest grodzenie wysokim parkanem ze specjalnej siatki i żerdzi. W tym roku ogrodzono w ten sposób 490 ha nowych upraw. Remontowane są też ogrodzenia upraw z lat ubiegłych. Koszt tych działań wyniósł ponad 6 mln zł.
Sadzonki najczęściej jednak chroni się przez smarowanie pędów substancjami chemicznymi, obojętnymi dla środowiska, ale mającymi właściwości odstraszające zwierzynę. W ten sposób w regionie zabezpieczono ponad 4,6 tys. ha.
Coraz rzadziej stosowane stosuje się zabezpieczanie mechaniczne przy pomocy tekturowych tub, a także poprzez okręcanie pędów pakułami czy spiralkami plastikowymi. Drzewa szybko rosnące, np. modrzewie, zabezpieczane są poprzez palikowanie. Łączne koszty ochrony lasu przed zwierzyną sięgają w tym regionie Polski 13 mln zł.
Wszystko to w jednym celu; żeby drzewka sadzone z trudem i przy dużych nakładach finansowych przeżyły zimę i nie dały się pożreć zwierzynie.
Najwięcej upraw w tym roku zabezpieczano w nadleśnictwach: Jarosław, Lesko, Oleszyce i Ustrzyki Dolne – w każdym po przeszło 300 ha.
Prowadzone zimą dokarmianie zwierzyny również pozwala uratować wiele młodych drzewek. W tym celu przygotowywana w lecie tzw. „liściarka” zastępuje zimą świeże pędy drzew. Dużym przysmakiem dla jeleni jest kora osiki i wierzby, zwłaszcza z młodych gałązek. Zimą ścina się także tzw. drzewa zgryzowe, np. osiki, różne gatunki wierzb, i pozostawia na miejscu do wiosny. Ich zadaniem jest odciągnięcie zwierzyny od żerowania na uprawach leśnych.
Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie