Asset Publisher Asset Publisher

Pracownia

...

Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Malowanie lasu” zakończone

„Malowanie lasu” zakończone

W uprawach leśnych w nadleśnictwach z terenu RDLP w Krośnie zakończono zabezpieczenie młodych drzewek przed zgryzaniem przez zwierzynę. W tym roku objęły one powierzchnię prawie pięciu tysięcy hektarów.

Wysokie stany zwierzyny w podkarpackich lasach mogą być powodem do dumy, ale należy pamiętać, że zwierzyna płowa zimą wyrządza spore szkody w uprawach leśnych, zgryzając pędy młodych drzewek, zwłaszcza jodły, stanowiące dla niej cenne uzupełnienie pokarmu.

Największe szkody u drzew w różnym wieku wyrządzają w rejonach górskich żubry, a w pozostałych rejonach przez jelenie i sarny. Gromadzą się one zimą w duże stada i chętnie przebywają w uprawach leśnych i młodnikach.

W lasach krośnieńskiej RDLP stosuje się wiele sposobów zabezpieczenia. To m.in. metody mechaniczne i chemiczne. Najskuteczniejszym spośród nich jest grodzenie wysokim parkanem ze specjalnej siatki i żerdzi. W tym roku ogrodzono w ten sposób 490 ha nowych upraw. Remontowane są też ogrodzenia upraw z lat ubiegłych. Koszt tych działań wyniósł ponad 6 mln zł.

Sadzonki najczęściej jednak chroni się przez smarowanie pędów substancjami chemicznymi, obojętnymi dla środowiska, ale mającymi właściwości odstraszające zwierzynę. W ten sposób w regionie zabezpieczono ponad 4,6 tys. ha.

Coraz rzadziej stosowane stosuje się zabezpieczanie mechaniczne przy pomocy tekturowych tub, a także poprzez okręcanie pędów pakułami czy spiralkami plastikowymi. Drzewa szybko rosnące, np. modrzewie, zabezpieczane są poprzez palikowanie. Łączne koszty ochrony lasu przed zwierzyną sięgają w tym regionie Polski 13 mln zł.

Wszystko to w jednym celu; żeby drzewka sadzone z trudem i przy dużych nakładach finansowych przeżyły zimę i nie dały się pożreć zwierzynie.

Najwięcej upraw w tym roku zabezpieczano w nadleśnictwach: Jarosław, Lesko, Oleszyce i Ustrzyki Dolne – w każdym po przeszło 300 ha.

Prowadzone zimą dokarmianie zwierzyny również pozwala uratować wiele młodych drzewek. W tym celu przygotowywana w lecie tzw. „liściarka” zastępuje zimą świeże pędy drzew. Dużym przysmakiem dla jeleni jest kora osiki i wierzby, zwłaszcza z młodych gałązek. Zimą ścina się także tzw. drzewa zgryzowe, np. osiki, różne gatunki wierzb, i pozostawia na miejscu do wiosny. Ich zadaniem jest odciągnięcie zwierzyny od żerowania na uprawach leśnych.

 

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Organizacja

Organizacja

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie nadzoruje gospodarkę leśną w 26 nadleśnictwach na obszarze Podkarpacia i na fragmencie woj. małopolskiego. Biuro Regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie mieści się w Krośnie przy ulicy Bieszczadzkiej 2.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie działa na podstawie ustawy
z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity w Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59
z późn. zm.) oraz Statutu nadanego PGL Lasy Państwowe Zarządzeniem Ministra
Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

 

Szczegółowe informacje dotyczące działalności biura Regionalnej Dyrekcji Lasów
Państwowych w Krośnie dostępne są w Regulaminie organizacyjnym zamieszczonym na stronach BIP.

Mielec Tuszyma Kolbuszowa Głogów Młp. Leżajsk Sieniawa Oleszyce Narol Lubaczów Jaroslaw Krasiczyn Kańczuga Bircza Dynów Strzyżów Ustrzyki Dol. Brzozów Kołaczyce Dukla Rymanów Lesko Komańcza Cisna Baligród Lutowiska Stuposiany