Asset Publisher
Wyniki konsultacji społecznych
W dniach 5 – 12 czerwca 2024 roku przeprowadzone zostały konsultacje społeczne w związku z poleceniem ministra Klimatu i Środowiska z dnia 26 kwietnia 2024 roku, znak DLŁ-WGL.0335.22.2024. Dyrektor RDLP w Krośnie przedstawił propozycje aktualizacji listy obszarów, na których zgodnie z poleceniem MKiŚ z dnia 8 stycznia 2024 roku wprowadzone zostały wyłączenia i ograniczenia w pozyskaniu drewna.
Z przeprowadzonych konsultacji społecznych sporządzony został protokół, przekazany już Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych w celu dalszego procedowania.
W wyznaczonym terminie wpłynęło łącznie 908 uwag i wniosków, złożonych przez
1966 podmiotów (osoby fizyczne, stowarzyszenia, JST, przedsiębiorcy). Złożyły je:
- 853 osoby fizyczne,
- 15 jednostek samorządu terytorialnego (JST),
- 2 parlamentarzystów,
- 16 przedsiębiorców (m.in: zakładów usług leśnych, odbiorów i zakładów przetwórstwa drzewnego),
- 22 organizacje i stowarzyszenia.
Co do meritum zakwalifikowano:
- 83 wnioski pozytywnie oceniające polecenie MKiŚ oraz negatywnie oceniające aktualizację RDLP w Krośnie,
- 1 wniosek negatywnie oceniający polecenie MKiŚ oraz pozytywnie oceniający aktualizację RDLP w Krośnie,
- 824 wnioski negatywnie oceniające cały proces funkcjonowania polecenia, przy czym autorzy wnioskowali o całkowitą rezygnację z wyłączeń lasów z użytkowania.
Uwagi pochodziły głównie od mieszkańców województwa podkarpackiego. Zdarzały się też wnioski z innych rejonów Polski, co świadczy o skutecznym sposobie rozpowszechnienia informacji o konsultacjach.
Wyróżnić należy głos parlamentarzystów, którzy reprezentują liczne grono wyborców, udzielających im poparcia w demokratycznych wyborach.
Wnioski złożyli: pani Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz pan Bartosz Romowicz, Poseł na Sejm RP. Pani Poseł Łukacijewska negatywnie odniosła się do polecenia MKiŚ z dnia 8 stycznia 2024 r. oraz propozycji aktualizacji tego polecenia, wskazując na ograniczenia możliwości rozwoju miejscowej społeczności związanej z wysoką lesistością gminy Cisna, jednocześnie poparła tożsame stanowisko Rady Gminy Cisna. Pan Poseł Romowicz ocenił pozytywnie propozycję aktualizacji moratorium przedstawione przez RDLP w Krośnie, natomiast negatywnie odniósł się do polecenia MKiŚ z dnia 8 stycznia 2024 r. i złożył do niego liczne uwagi i zastrzeżenia.
Wnioski złożyły również jednostki samorządu terytorialnego, które negują potrzebę wprowadzenia ograniczeń wynikających z moratorium, równocześnie zastrzegając, że tak istotne decyzje wpływające na funkcjonowanie społeczności lokalnych winny być szeroko konsultowane i uzgadniane przed ich wprowadzeniem w celu uzyskania szerokiej akceptacji społecznej.
Wnioski złożone przez przedsiębiorców działających w branży leśnej jednoznacznie negują cały proces funkcjonowania polecenia MKiŚ z dnia 8 stycznia 2024 r. oraz propozycji jego aktualizacji, wskazując jednocześnie na całkowity brak akceptacji zaproponowanych działań. Przedsiębiorcy wskazywali na aspekt ekonomiczny wprowadzonego moratorium, rodzący spadek przychodów prowadzonej działalności, wzrost bezrobocia, ograniczenie dostępu do surowca drzewnego oraz na fakt zubożenia ludności tych terenów i konieczności migracji zarobkowej.