Lista aktualności Lista aktualności

Warsztaty poświęcone ochronie nadobnicy alpejskiej

W dniach 28-29 października odbyły się dwudniowe warsztaty dotyczące ochrony nadobnicy alpejskiej w kontekście prowadzonej gospodarki leśnej. Organizatorem wydarzenia była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. Do Krosna zaproszono naukowców i praktyków do wymiany doświadczeń i wiedzy na temat biologii oraz ekologii nadobnicy alpejskiej.

Pierwszego dnia warsztatów odbyła się część referatowa, podczas której uczestnicy mieli sposobność zapoznać się z najnowszymi badaniami i informacjami dotyczącymi nadobnicy alpejskiej. Naukowcy przedstawili szczegółowe wykłady na temat biologii tego gatunku, roli w ekosystemie oraz wyzwań związanych z jego ochroną. - Podstawowym pytaniem, na które staramy się znaleźć odpowiedź to to, czy świeżo pozyskane drewno jest materiałem atrakcyjnym dla nadobnicy alpejskiej. – mówił prof. dr hab. Wojciech Grodzki reprezentujący Instytut Badawczy Leśnictwa.  

Drugiego dnia uczestnicy warsztatów udali się w teren, odwiedzając nadleśnictwa Cisna i Komańcza. Celem wizyty była lustracja potencjalnie zasiedlonych stosów drewna bukowego, które mogą stanowić miejsce rozrodu nadobnicy alpejskiej.

- Świat nauki jednoznacznie stwierdził, że jest wiele pytań, co wiąże się z koniecznością prowadzenia dalszych badań. Również w tej kwestii wypowiedziały się instytucje takie jak Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska czy Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. mówi Marian Pigan, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.  - Musimy wspólnie szukać rozwiązań, które z jednej strony zabezpieczą ten gatunek i zapewnią mu odpowiednie warunku do rozwoju, a z drugiej strony będą akceptowalne dla gospodarki  leśnej.

Warsztaty zakończyły się dyskusją i wymianą doświadczeń między uczestnikami, którzy podkreślili wagę współpracy między naukowcami a praktykami leśnymi w celu skutecznej ochrony nadobnicy alpejskiej.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele: Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Magurskiego Parku Narodowego, Zakładu Ochrony Lasu w Krakowie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, nadleśnictw: Komańcza, Dukla, Rymanów, Baligród, Cisna, Inicjatywy Dzikie Karpaty, Fundacji „Siła Lasu”.

Relacja filmowa z wydarzenia:

 

 

 

Tekst: Dominik Jagieła

Zdjęcia: arch. RDLP w Krośnie