Lista aktualności Lista aktualności

Spotkała się komisja ds. nadobnicy

W związku ze zbliżającym się okresem wegetacyjnym i rójką nadobnicy alpejskiej - chronionego gatunku chrząszcza, który występuje w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, w RDLP w Krośnie powstała komisja mająca za zadanie wypracowanie zasad i standardów postępowania, które pogodzą prowadzenie gospodarki leśnej z wymaganiami ekologicznymi gatunku.

Nadobnica alpejska to chrząszcz z rodziny kózkowatych. Jej larwy żerują na spróchniałym i martwym drewnie starych buków, jaworów i wiązów. Lasy bukowe z dużym udziałem starych drzew  stanowią ulubione siedlisko tego owada. Stąd też w Karpatach, gdzie znajduje bardzo dobre warunki do rozwoju, nadobnica alpejska występuje w kilkudziesięciu lokalizacjach. W Polsce chrząszcz ten jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą, a w Europie uznany jest za gatunek priorytetowy, umieszczony w załączniku Dyrektywy Siedliskowej.

Pierwsze posiedzenie zespołu złożonego z naukowców, specjalistów z zakresu entomologii oraz leśników, w formule on-line, odbyło się 1 kwietnia. Komisja do końca maja tego roku ma wypracować rekomendacje pozwalające Nadleśnictwom zgrupowanym w RDLP w Krośnie podjąć działania minimalizujące ryzyko wpływu prac gospodarczych na stan i zachowanie tego wyjątkowego gatunku chrząszcza.

 

Tekst i zdjęcie: Małgorzata Kaczorowska