Lista aktualności Lista aktualności

Hubalowa Wigilia w Birczy

14 grudnia uczniowie Zespołu Szkół im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Birczy gościli w miejscowym nadleśnictwie na VII Hubalowej Wigilii. Tym razem motywem łączącym młodzież i leśników było wspomnienie postaci Tomasza Bobowskiego ps. "Budziwój", hubalczyka i pierwszego nadleśniczego Nadleśnictwa Bircza.

Tradycyjnie zaczęto od spotkania przed tablicą upamiętniającą nadanie imienia szkole, gdzie oddano hołd patronowi. Obecny był też syn jednego z hubalczyków, Wojciech Bobowski, który wraz z nauczycielami i uczniami ubierał szkolną choinkę.  Druga część Hubalowej Wigilii odbyła się po raz pierwszy w Nadleśnictwie Bircza, które w tym roku było współorganizatorem spotkania.
- W  jego nastrój wprowadziła nas „Hubalowa legenda", niepisany hymn każdej uroczystości poświęconej majorowi Dobrzańskiemu - zaznaczyła Marta Kostka, wicedyrektor szkoły i pomysłodawca spotkania. - Ideą Hubalowej Wigilii jest przypominanie o wieczerzy, która odbyła się 23 lub 24 grudnia 1939 r. w leśniczówce Bielawy koło Poświętnego – obecnie miejscowość ta leży w powiecie opoczyńskim, w województwie łódzkim. W wigilii tej wraz z rodziną leśniczego i zaproszonymi gośćmi  uczestniczył  wtedy major Dobrzański z żołnierzami swego Wydzielonego Oddziału  Wojska Polskiego.
Dziś po leśniczówce nie ma już śladu. Na jej miejscu, w 2007 r. stanął  pomnik upamiętniający to wydarzenie i narodziła się tradycja  Hubalowej Wigilii. Od tego czasu w jest ona organizowana w pierwszy piątek grudnia.
Natomiast Hubalowe Wigilie w Birczy zapoczątkowano w 2010 roku. W każdej z nich uczestniczy Wojciech Bobowski, który wspólnie z uczniami ubiera choinkę i  bierze udział w spotkaniach. Pełni On rolę łącznika pomiędzy szkolną teraźniejszością, a historią, w której uczestniczył ojciec pana Wojciecha, Tomasz Bobowski, hubalczyk "Budziwój", który był także pierwszym po wojnie nadleśniczym w Birczy. Pozostaje on w pamięci potomnych jako znakomity leśnik, żołnierz AK, człowiek pełen ideałów. Jego postać przypomnieli uczniowie w okolicznościowej prezentacji. Wspominali go także: córka Maria Barbara Laszczyńska i syn Wojciech Bobowski, jak również Władysław Kopczak i Marian Flis - emerytowani leśnicy z Nadleśnictwa Bircza. Ciekawe wspomnienia snuł Andrzej Atamańczuk, syn nieżyjącego już leśnika Romana Atamańczuka.
Była też okazja do prezentacji książki "Czas leśnych tytanów" wydanej w 2015 roku przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Zawiera ono sporo biogramów podkarpackich leśników, między innymi wspomnianych nestorów leśnictwa z Birczy.  Finałem spotkania było wspólne śpiewanie kolęd z motywami żołnierskimi i partyzanckimi.


Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie