Lista aktualności
Czy posadowienie pasieki w Lasach Państwowych jest możliwe?
Spacerując po lesie w swojej okolicy, często możemy natknąć się na gatunki drzew i roślin takich jak: robinia akacjowa, kwitnące lipy, klony, maliny leśne, czyli cenne gatunki biocenotyczne, stanowiące bazę pożytkową dla pszczół i wielu innych owadów zapylających. Wtedy nasuwa się pytanie, czy możliwe jest, aby moja pasieka umiejscowiona została na gruntach leśnych należących do Lasów Państwowych?
Zgodnie z art. 27 pkt 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. 2022 r., poz. 672) pasieki mogą zostać zlokalizowane w lasach stanowiących własność Skarbu Państwa. Grunty te są udostępniane nieodpłatnie, a umowa zawierana jest miejscowym nadleśniczym.
Przy wyborze miejsca na pasiekę, opierając się na Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 28 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ochrony i zbioru płodów runa leśnego oraz zasad lokalizowania pasiek na obszarach leśnych, należy zwrócić uwagę, aby usytuować je w lasach:
- nieobjętych stałym lub okresowym zakazem wstępu,
- w których nie są planowane w określonym roku prace i zabiegi gospodarcze i ochronne,
- nieprzeznaczonych do masowego wypoczynku i rekreacji ludności,
- niewymagających urządzania i utrzymania specjalnych dróg dojazdowych do pasieki.
Należy jeszcze poruszyć kwestię pracowni pszczelarskiej. Mając na uwadze szczególną rolę pszczół w środowisku i życiu człowieka, w szczególnych warunkach, np. przy utrudnionym dojeździe w pobliże pasieki w celu jej obsługi, dopuszcza się możliwość posadowienia w obrębie pasieki obiektu niezwiązanego trwale z gruntem, stanowiącego podręczny magazyn, pomocny przy prowadzeniu pasieki. Winien on jednak być wykonany z materiałów przyjaznych dla środowiska i w estetyczny sposób, a rozmiar i kształt być dostosowany do otoczenia. O zgodę na posadowienie takiego obiektu, również należy się zwrócić do nadleśniczego, właściwego ze względu na położenie gruntu.
Etapem końcowym jest zawarcie umowy nadleśniczego z pszczelarzem.
Tekst: Dominika Muszyńska