Lista aktualności Lista aktualności

„Młodzi Drwale Karpat” rywalizowali w Lesku

W sobotę 30 lipca w ramach XXVI Targó Turystyki, Leśnictwa i Produktu Lokalnego „Agrobieszczady 2022” odbyły się IV Międzynarodowe zawody drwali uczniów szkół leśnych pod hasłem „Młodzi Drwale Karpat”. W tegorocznej edycji uczestniczyli reprezentanci ze szkół w Rumunii i Słowacji oraz z Technikum Leśnego w Lesku.

Zawody były tradycyjnie sędziowane przez pracowników nadleśnictw, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Technikum Leśnego w Lesku, a obowiązywał regulamin międzynarodowej federacji IALC. Była też ciekawostka i nowinka techniczna – jedną z konkurencji (przerzynka złożona) przeprowadzono przy użyciu pilarek akumulatorowych.

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajął Jan Kovalcik ze Słowacji, drugie miejsce wywalczył Michał Miseczko z Technikum Leśnego w Lesku, a trzecie Marek Valkosak ze Słowacji.  Uroczysta dekoracja zawodników odbyła się na głównej scenie Targów, a całość uświetnił zespół sygnalistów „Echo Karpat”. Przy scenie odbył się także pokaz kunsztu drwala.

Zawody były częścią szerszej promocji Lasów Państwowych realizowanej na stoisku nadleśnictw wchodzących w skład „Leśnego Kompleksu Promocyjnego LASY BIESZCZADZKIE” i odbyły się w bezpośrednim sąsiedztwie licznie odwiedzanego stoiska.

Celem zawodów była zachęta do podnoszenia kwalifikacji i umiejętności potrzebnych w pracy drwala. Rywalizacja daje nam również możliwość porównania poziomu nauczania adeptów leśnictwa w sąsiadujących krajach.

- Czasy są trudne, mamy świadomość, ale warto było utrzymać ciągłość imprezy, spotkać ponownie naszych przyjaciół z zagranicy, sędziować i kibicować zmaganiom młodych drwali, pokazać pracę i kunszt drwala, a także przyczynić się do lepszego zrozumienia przez społeczeństwo niełatwych zagadnień związanych z prowadzeniem gospodarki leśnej w górach – powiedział Zbigniew Pawłowski, nadleśniczy z Leska kierujący organizacją całego przedsięwzięcia. - Już dziś myślimy o piątej edycji.

Zawody i leśne stoisko zorganizowano przy wsparciu finansowym Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych w Warszawie. Wsparcie samych zawodów pochodziło też od firm: Cellfast, Darjan, Makita, Stihl, Warther Fuels oraz ZOL Tarnobrzeg.

 

Tekst: Wojciech Jankowski  (Nadl.Lesko)