Asset Publisher Asset Publisher

Martyrologium leśników

Rys. J. Janicki

Prezentowana lista leśników ofiar II wojny światowej i okresu prześladowań tuż po jej zakończeniu została sporządzona przez Edwarda Orłowskiego z Nadleśnictwa Komańcza i jest owocem wieloletnich poszukiwań dokonywanych przez autora w archiwach, literaturze oraz w drodze gromadzenia relacji świadków. Badacz leśnych dziejów zadał sobie ogromny trud wyjaśnienia tragedii, które były udziałem ludzi lasu. Leśnicy byli tą grupą zawodową, która mocno ucierpiała w związku z wojną i wydarzeniami bezpośrednio po niej. Lista zawiera obecnie ponad 1700 nazwisk.


- Zdaję sobie sprawę, że jest ona niekompletna i zawiera sporo braków – mówi Edward Orłowski. - Dla przykładu okres deportacji leśników z rodzinami przeprowadzony na dużą skalę przez Sowietów i dalsze losy na Syberii czy w Kazachstanie, ze względu brak źródeł, jest niemal pominięty.

Bardzo proszę internautów o uzupełnianie danych i przesyłanie do mnie wszelkich informacji na ten temat, zwłaszcza nazwisk i okoliczności śmierci innych leśników z terenu Małopolski Wschodniej i powojennej Rzeszowszczyzny.


Zainteresowani mogą kierować korespondencję bezpośrednio na adres: edward.orlowski@krosno.lasy.gov.pl lub komunikować się telefonicznie: 519 345 952 lub 13 46 77 041