Lista aktualności Lista aktualności

Adam Loret będzie miał pomnik w Jaśle

Obelisk z popiersiem Adama Loreta - jaślanina, pierwszego naczelnego dyrektora Lasów Państwowych zostanie odsłonięty w poniedziałek 11 maja w jego rodzinnym mieście. Inicjatywę tę podjął społeczny komitet złożony z przedstawicieli samorządu Jasła, leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział w Krośnie.

Początek uroczystości odsłonięcia przewidziano o godzinie 12.00, ale już od 10.00 trwać będzie leśny piknik w parku miejskim w Jaśle. Leśnicy zapraszają do stoiska edukacyjnego. Z okazji 650-lecia miasta rozprowadzą nieodpłatnie 650 sadzonek rodzimych gatunków drzew.
Sam obelisk to piaskowcowa kolumna z popiersiem odlanym z brązu. Autorem dzieła jest artysta rzeźbiarz Grzegorz Tomkowicz.  
    W 2012 roku w Jaśle odbyła się konferencja pod hasłem „Adama Loret – twórca Lasów Państwowych". W jej trakcie przypomniano sylwetkę wybitnego jaślanina oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą jego naukę w miejscowym gimnazjum. To wówczas padła propozycja, by wybitnemu jaślaninowi wznieść trwały pomnik.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

 

Adam Loret urodził się w 1884 r. w Jaśle, gdzie jego ojciec Sydon Loret był urzędnikiem kolejowym. Uczęszczał do jasielskiego gimnazjum. Leśnictwo studiował w Wyższej Szkole Lasowej we Lwowie i w Tharandcie w Saksonii. Po studiach podjął pracę w lasach majątku Branickich w Suchej niedaleko Żywca, a w niepodległej Polsce przeszedł do tworzącej się administracji Lasów Państwowych. W 1925 r. został dyrektorem warszawskiej Dyrekcji LP, a w 1934 r. – pierwszym dyrektorem naczelnym Lasów Państwowych.
Jego zasługą było uporządkowanie struktur zarządzania państwowym majątkiem leśnym i przeprowadzenie pierwszej inwentaryzacji zasobów leśnych kraju. Konsekwentnie prowadził politykę limitowania pozyskania drewna i ochrony zasobów leśnych Polski. Doprowadził do likwidacji systemu koncesji dla zagranicznych przedsiębiorstw prywatnych na eksploatację polskich lasów. Współorganizował nowoczesny przemysł drzewny, był m.in. twórcą PAGEDU. Wdrożył w praktyce koncepcję samowystarczalności ekonomicznej polskich Lasów Państwowych.
Po wybuchu II wojny światowej nie skorzystał z propozycji bezpiecznego opuszczenia kraju. Zamordowany przez NKWD prawdopodobnie na początku 1940 roku.