Asset Publisher Asset Publisher

Back

Bircza zwycięska

Bircza zwycięska

W dniu 26 kwietnia 2014 roku Nadleśnictwo Lubaczów, jako gospodarz XII zawodów siatkarskich o Puchar Przewodniczącego Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie, gościło reprezentację 16 nadleśnictw z RDLP Krosno. Tradycyjnie zawody odbyły się pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edwarda Balwierczaka.

W tegorocznym turnieju, zmieniono regulamin dotyczący liczby zespołów grających w grupie – po 4 drużyny oraz awansujących do dalszej fazy zawodów – 2 ekipy. Przed otwarciem rozgrywek, w obecności kapitanów drużyn, rozlosowano 4 grupy. Jako grupę „śmierci" określono grupę B, w której to ubiegłoroczny zwycięzca, Nadleśnictwo Kolbuszowa, spotkało się z gospodarzem turnieju, Nadleśnictwem Lubaczów.

Następnie podczas oficjalnego rozpoczęcia turnieju przywitano organizatorów, poszczególne reprezentacje nadleśnictw oraz kibiców. Grupom A, B, C zostały przydzielone boiska znajdujące się w hali sportowej, natomiast drużyny z grupy D swoje spotkania rozgrywały w sali gimnastycznej sąsiedniej szkoły.

W ćwierćfinale obyło się bez większych niespodzianek, w 2-setowych pojedynkach – swoje mecze wygrali zwycięzcy grup B, C i D, jedynie lider grupy A, drużyna z Leska, poległa z ubiegłorocznym triumfatorem rozgrywek – Kolbuszową. W parach półfinałowych spotkały się drużyny Kolbuszowej i Głogowa oraz Lubaczowa z Birczą. Zarówno pierwszy, jak i drugi mecz półfinałowy przyniosły sporo emocji, a zwycięzcę musiał wyłonić dopiero „tie-break". Najlepsza drużyna z 2013 roku – Nadleśnictwo Kolbuszowa uległa rewelacji rozgrywek – ekipie z Nadleśnictwa Głogów, natomiast Nadleśnictwo Lubaczów musiało uznać wyższość drużyny z Birczy. Zarówno „mały", jak i „duży" finał zapowiadał sporo emocji. Na początek mecz o 3. miejsce, w którym to  spotkały się drużyny, które rywalizowały ze sobą już w fazie grupowej – Lubaczów i Kolbuszowa. Podczas I seta, widać było, jak z minuty na minutę, z ekipy kolbuszowskiej „uchodzi" powietrze i pierwszy set stał się łupem gospodarzy. W II secie, wyraźnie ożywiony i pobudzony do walki team z Kolbuszowej rozpoczął od prowadzenia, ale znów w trakcie trwania II partii, zawodnikom zaczęło wyraźnie brakować sił, co ekipa gospodarzy skutecznie wykorzystała, wygrywając również drugiego seta, a całe spotkanie 2-0. Tak więc stało się faktem, iż zwycięzca z poprzedniego turnieju na podium nie stanie...Nadszedł czas na finał, w którym to spotkały się ekipy z Głogowa i Birczy. Drużyna z Birczy, wszystkie etapy turnieju przeszła jak „burza", wygrywając z rywalami „gładko"po 2-0, natomiast ekipa z północno-zachodniej części naszej dyrekcji gorycz porażki zaznała już w fazie grupowej, przegrywając z Sieniawą 2-1. Początek I seta należał do ekipy z Głogowa, która w pewnym momencie miała już 8-punktową przewagę. Jednak w trakcie trwania tego seta przebudził się zespół z Birczy i tylko dzięki szczęściu i zbyt dużej przewadze z początkowej fazy trwania tej partii, głogowska ekipa mogła cieszyć się ze zwycięstwa w I secie – 22:20. II set zaczął się od mocnego uderzenia teamu z Birczy, który dosłownie zmiażdżył ekipę z Głogowa wygrywając II odsłonę 21:4! Kibice z niecierpliwością czekali więc na decydujący „tie-break", a rozbrzmiewające bębny i trąbki na trybunach tylko dodawały emocji kibicom. Po zaciętej, pełnej wymian i obfitującej w walkę o każdy punkt odsłonie, zwycięzcą spotkania, a zarazem całego turnieju, została ekipa z Nadleśnictwa Bircza.


Na zakończenie wszystkie drużyny uhonorowano statuetkami za uczestnictwo w turnieju, a ekipy, które zajęły miejsca na podium – pucharami. W tym roku wyjątkowo udekorowano też zawodników medalami, które ufundowało Nadleśnictwo Lubaczów. Rozdano również nagrody indywidualne w poszczególnych kategoriach:
- Nagroda NSZZ Solidarność dla najmłodszego zawodnika – Natalia Dworak z Głogowa;
- Nagroda Związku Leśników Polskich  dla najlepszego seniora - Jan Woroniak z Oleszyc;
- Nagroda Dyrektora RDLP Krosno dla najlepszego grającego nadleśniczego – Tadeusz Maksymowicz z Lubaczowa;
- Nagroda Polskiego Towarzystwa Leśnego dla najlepszej, grającej kobiety – Kinga Dworak z Głogowa;
- Najlepszy broniący – Adam Orlewski z Kolbuszowej;
- Najlepszy atakujący – Krystian Głowacz z Birczy;
- Najlepszy rozgrywający – Jacek Pasionek z Lubaczowa;
- Nagroda Dyrektora RDLP Krosno dla najwszechstronniejszego zawodnika turnieju (MVP) – Piotr Rozwód z Lubaczowa;
- Nagroda Fair Play – Nadleśnictwo Lubaczów.


Statuetki, puchary, medale oraz nagrody indywidualne wręczał Przewodniczący Zarządu Oddziału SITLiD w Krośnie – Zenon Szkamruk, przy pomocy kolegów z Zarządu: Romana Januszczaka, Tadeusza Maksymowicza i Bartłomieja Pereta. Dodatkowo miłym akcentem były upominki ufundowane przez firmę DISTEIN, które zwycięzcom przekazał przedstawiciel firmy – Pan Artur Kurz. Po oficjalnym zakończeniu turnieju gospodarz – Tadeusz Maksymowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów, zaprosił wszystkich uczestników na biesiadę, która odbyła się na szkółce leśnej „Sikorówka".


Komplet tabel i wyników tutaj.

 

Tekst: Adrian Pyzik (Jarosław)

Zdjęcia: Paweł  Mokrzycki (Lubaczów) i Jerzy Okojew (Jarosław)