Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zostań członkiem Polskiego Towarzystwa Leśnego – kontynuuj tradycję!

Zostań członkiem Polskiego Towarzystwa Leśnego – kontynuuj tradycję!

Koło PTL w biurze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie liczy obecnie 12 członków, a przecież o wiele więcej spośród nas nosi mundur leśnika, czy też czuje przynależność do Braci Leśnej.

Serdecznie zapraszam do członkostwa w Polskim Towarzystwie Leśnym, którego tradycje sięgają 1882 roku, kiedy to we Lwowie założono Galicyjskie Towarzystwo Leśne. Wśród jego inicjatorów był Henryk Strzelecki, wcześniejszy dyrektor lasów krasiczyńskich, zaś pierwszym prezesem został Roman hr. Potocki, ordynat z Łańcuta. W ciągu ponad 130-letniej historii Towarzystwa swój wielki wkład w jego działalność wnosiło wielu leśników z naszego regionu. Wśród członków GTL znajdujemy setki nazwisk leśniczych i gajowych, ale również takie osobistości jak:  Adam ks. Sapieha z Krasiczyna, Józef ks. Sapieha z Oleszyc, hr. Janusz Tyszkiewicz z Kolbuszowej, Witold ks. Czartoryski z Pełkiń koło Sieniawy, hr. August Krasicki z Leska. Noszenie blachy Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego było zawsze powodem do dumy.


Ten list piszę realizując wniosek z zebrania naszego Koła PTL, które odbyło się 16 stycznia 2014 roku. Ale jest on też kontynuacją tradycji; w statucie GTL zapisano bowiem, że obowiązkiem leśnika - członka Towarzystwa jest  „…zajęcie się zjednaniem towarzystwu zwolenników i czynnych członków w miejscu swego pobytu."


W okresie międzywojennym PTL jednoczył ludzi lasu wokół spraw ważnych dla odradzającego się polskiego leśnictwa. Tych ważnych spraw i dziś nie brakuje. Polskie Towarzystwo Leśne, działając aktywnie w imieniu swych członków, wypowiada się w kwestiach kluczowych dla trwania lasów jako dobra narodowego, czego ostatnim przykładem jest  krytyczne stanowisko w/s nowelizacji ustawy o lasach http://www.lasy.gov.pl/zakladki/aktualnosci/stanowisko-ptl-ws.-wplat-lp-do-budzetu-panstwa. Spraw więc, by reprezentowało również Twój głos, wypełnij deklarację i przystąp do najstarszego polskiego stowarzyszenia ludzi lasu.

 
Serdecznie zapraszam

 


Edward Marszałek
przewodniczący koła PTL w biurze RDLP w Krośnie