Asset Publisher Asset Publisher

Back

PTL w Puszczy Sandomierskiej

PTL w Puszczy Sandomierskiej

Historii leśnictwa w Puszczy Sandomierskiej poświęcone było seminarium zorganizowane przez zarząd krośnieńskiego oddziału PTL na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa.

Część referatowa odbywała się w nowo otwartej sali edukacyjnej Nadleśnictwa Kolbuszowa. Rozpoczęła ją prelekcja Wojciecha Dragana, pracownika kolbuszowskiego Muzeum Kultury Ludowej na temat „Lasowiacy w Puszczy Sandomierskiej". Kolejne tematy referowali: Eryk Maziarski -  „Leśnictwo w dobrach Tyszkiewiczów" i Edward Marszałek – „Adam Kozłowiecki senior jako leśnik". Wiele ciekawych treści wniosło wystąpienie Kazimierza Krigera, emerytowanego nadleśniczego, który przybliżył szczegóły związane z organizacją leśnictwa w dobrach Kozłowieckich.  


Uczestnicy spotkania mieli okazję skonfrontować treść referatów w trakcie zwiedzania kolbuszowskiego skansenu. W jego ekspozycji wkrótce pojawi się sektor leśny z zabytkową leśniczówką, suszarnią nasion i innymi obiektami przenoszonymi tu z okolicznych nadleśnictw.


- To będzie znakomita okazja do prezentacji leśnych również współczesnych aspektów leśnictwa na terenie Puszczy Sandomierskiej i pokazywania naszej pracy tysiącom ludzi odwiedzających skansen. – mówi Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa, pomysłodawca seminarium.


Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, gdzie zapoznano się także z sylwetką i dokonaniami wybitnego przedwojennego leśnika Adama Kozłowieckiego seniora.


- Doroczne seminarium dało uczestnikom szansę poznania mało znanych historycznych aspektów leśnictwa na Podkarpaciu – mówił w podsumowaniu Marek Marecki, przewodniczący Oddziału PTL w Krośnie. – Nawiązywanie do tradycji, przypominanie historii leśnictwa ma swoją wymowę w kontekście przyszłorocznego jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych, w którego obchody włącza się również Polskie Towarzystwa Leśne.


W trakcie podsumowania seminarium zaproponowano kontynuowanie podczas kolejnych spotkań tematyki historycznej leśnictwa w regionie.


W tym samy dniu odbyło się też posiedzenie Zarządu Oddziału PTL, poświęcone sprawom bieżącym Towarzystwa.

 

 

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie