Asset Publisher Asset Publisher

XVIII Podkarpacka Noc Nietoperzy już za nami

W miniony piątek 1 października w ramach XXIV Międzynarodowej Nocy Nietoperzy, w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnorzekach oraz na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce odbyła się kolejna, XVIII Podkarpacka Noc Nietoperzy. To wydarzenie edukacyjne na Podkarpaciu ma najdłuższą historię w Polsce. Coroczne spotkanie chiropterologów i młodzieży oraz udział dzieci w konkursie plastycznym o nietoperzach niewątpliwie przyczynia się do poszerzania wiedzy na temat latających ssaków.

Impreza edukacyjna poprzedzona była sympozjum popularno-naukowym, podsumowującym cykl spotkań na temat znaczenia budownictwa sakralnego i podziemi w ochronie nietoperzy.

Społeczny Komitet Organizacyjny, w skład którego wchodzi między innymi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, jak co roku był organizatorem Podkarpackiej Nocy Nietoperzy. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją wydarzenia objęła Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu, Główny Konserwator Przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Wykłady na temat nietoperzy oraz uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym tradycyjnie odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnorzekach.

Jak zawsze staraliśmy się jak najefektowniej wyeksponować prace dzieci. – zaznacza Gabriel Zajdel, członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód – Dzięki współpracy kilku organizacji udało się zapewnić laureatom atrakcyjne nagrody.

Z GOKu wykładowcy i organizatorzy wraz z młodzieżą wyruszyli na wyprawę do lasu w pobliże skalnego rezerwatu przyrody „Prządki”, gdzie wspólnie odwiedzono sztolnię „Nad Czają”, znane miejsce występowania nietoperzy. Tym razem we wnętrzu obiektu nie spotkano nietoperzy. Wśród kamieni zadomowiła się natomiast salamandra plamista, która wzbudziła niemałe zainteresowanie.

Leśnicy, jak co roku, uczestniczyli w wydarzeniu, tym razem łącząc ogólnopolską akcję #sadziMy z Nocą Nietoperzy. Obszary leśne mają strategiczne znaczenie dla nietoperzy, stanowiąc przede wszystkim miejsca żerowania, migracji i schronień tych zwierząt. Ciągi drzew wśród łąk, pól, a także wzdłuż dróg, pozwalają łatwiej i bezpieczniej przemieszczać się nietoperzom pomiędzy kryjówkami i miejscami żerowania. Promując sadzenie drzew i sprzyjanie tym samym nietoperzom, Piotr Okólski, leśniczy leśnictwa Czarnorzeki i Katarzyna Miłek z RDLP w Krośnie rozdali wśród uczestników imprezy sto sadzonek dębu szypułkowego.

Ogromne zainteresowanie, zarówno wśród młodzieży i wychowawców, jak i w gronie naukowców oraz służb ochrony przyrody, wzbudził także referat Katarzyny Miłek, wprowadzający w nowy, wspólny projekt ochrony nietoperzy, realizowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” i Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, pt. „LIFE PODKOWIEC PLUS: back to the forest – holistic conservation of bat breeding habitats”. Strategicznym gatunkiem nietoperza, pod kątem którego skonstruowano projekt jest  podkowiec mały. To niezwykle wrażliwy i wymagający gatunek, którego właściwa ochrona zapewnia też ochronę dla pozostałych, mniej wymagających ekologicznie gatunków Chiroptera. Wieloletnim pracom „pro Natury” zawdzięczamy funkcjonowanie Krainy Podkowca, czyli obszaru występowania podkowca małego w Polsce, gdzie wszelkie starania Stowarzyszenia i współpracujących chiropterologów, prowadzą do zapewnienia nietoperzom jak najlepszego wsparcia.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe jako administrator terenów leśnych, spośród których szereg areałów jest włączonych do sieci Natura 2000, właśnie w październiku br. rozpoczyna zaplanowaną na lata współpracę z PTPP „Pro Natura”. Realizowane będzie tworzenie nowych schronień dla nietoperzy, co zapewni tym zwierzętom ochronę i możliwość rozwoju populacji. Prezentacja na ten temat podczas ostatniej Nocy Nietoperzy zainicjowała nie tylko współpracę leśników i przyrodników, ale zainspirowała grono naukowe do rozwijania wątku ochrony nietoperzy w lasach podczas kolejnych spotkań.

 

tekst: Katarzyna Miłek
zdjęcia: Piotr Okólski, Katarzyna Miłek