Asset Publisher Asset Publisher

W Nadleśnictwie Kolbuszowa rośnie kolejne pokolenie

W ostatnią sobotę 23 października w świerczowskim lesie podczas trzeciej już akcji Otwartego Sadzenia Lasu przybyło całkiem sporo nowych drzewek. Wprawdzie słupek rtęci na termometrze nie powędrował zbyt wysoko, ale to nie zniechęciło tych, którzy zaplanowali spędzić ten dzień w lesie, na łonie natury, sadząc drzewa wspólnie z leśnikami.

 


Wraz z blisko 80-osobową grupą dzieci i młodzieży posadzono około 3 tysięcy młodych sosen, które czeka teraz kilkadziesiąt lat wzrostu i pielęgnacji, aby za około 100 lat ustąpić miejsca młodszemu, kolejnemu pokoleniu, zamykając i rozpoczynając jednocześnie następny cykl życia lasu.

Lasy tworzą korzystny mikroklimat, magazynują dwutlenek węgla, produkują tlen, a poza tym dostarczają nam wyjątkowego, uniwersalnego surowca jakim jest drewno. Właśnie dlatego tak ważna jest dbałość o lasy i wszystkie jego funkcje, poczynając od przyrodniczej, obejmującej ochronę przyrody, poprzez społeczną, skupiającą się na udostępnieniu lasów wszystkim, którzy chcą z niego korzystać, na produkcyjnej - zapewniającej nam drewno - kończąc.
Leśnicy w Polsce sadzą rocznie około 500 milionów drzew.

Tekst i zdjęcia: Kinga Mazur
Nadleśnictwo Kolbuszowa