Asset Publisher Asset Publisher

W Mucznem świętowali z żubrami

Na kilka dni przed przypadającym w tym roku 60-leciem reintrodukcji żubrów w Bieszczadach, leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Lutowiskach, ich opiekunami i pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach, zorganizowali wydarzenie edukacyjne powiązane z tą wyjątkową rocznicą.

- Pomimo kapryśnej pogody zebrało się nas łącznie 60 osób - to dziś symboliczna liczba. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy naszych podopiecznych w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem – mówi Ewelina Baran, specjalistka ds. edukacji w Nadleśnictwie Stuposiany. - Tam nasi goście zapoznali się z częścią techniczną zagrody, do której dostęp mają wyłącznie opiekunowie zwierząt.

Uczniowie wzięli udział w karmieniu żubrów, poznali zasady działania odłowni i tajniki transportu największego europejskiego lądowego ssaka.

Następnie w wielofunkcyjnej wiacie przy Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, chwilowo przerobionej na leśne kino, wspólnie obejrzeli film „Żubry wczoraj i dziś”, który zrealizowano pod merytoryczną opieką prof. Wandy Olech z Wydziału Leśnego SGGW, prezesującej Stowarzyszeniu Miłośników Żubrów i prowadzącej nadzór naukowy nad ochroną linii białowiesko - kaukaskiej tych zwierząt, w tym również liczącej 750 osobników populacji bieszczadzkiej .

- Po projekcji młodzież na chwilę zamieniła się w żubry, by podczas gier zręcznościowych, tak jak na prawdziwe stado przystało, wykazać się współpracą, szybkością, zwinnością i sprytem, przy jednoczesnym zachowaniu powagi i godności – relacjonuje Ewelina Baran. - Było to przydatne również podczas rozwiązywania żubrowego quizu, pełnego niełatwych zagadek. Wspólną przygodę zakończono posiłkiem i rozdaniem pamiątkowych upominków.

Przypomnijmy: w poniedziałek 30 października mija 60 lat od sprowadzenia pięciu pierwszych żubrów w Bieszczady. Dziś, gdy ich górska populacja sięga 750 osobników, warto poznać historię sprzed sześciu dekad. Jest ona spisana w prowadzonej przed laty „Kronice ośrodka hodowli żubrów Nadleśnictwa Stuposiany”, która dziś stanowi cenne źródło wiedzy jako ocalona kronika, uratowana z pożaru leśniczówki Widełki w 2005 roku.  

Więcej w załączonym pliku Ocalona kronika

Tekst: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: Arch. RDLP w Krośnie