Asset Publisher Asset Publisher

W kolbuszowskich lasach rywalizowali drwale

1 sierpnia od samego rana dwunastu drwali motorniczych na co dzień pracujących w kolbuszowskich lasach zmagało się w Zawodach Drwali.

Drwal to jeden z bardziej niebezpiecznych zawodów. Na co dzień pracuje w lesie wykonując ciężką i odpowiedzialną pracę. Nie obca jest mu ścinka drzew wraz z ich okrzesywaniem, czy złożona przerzynka kłód. A właściwe przygotowanie pilarki do pracy to ich „chleb powszedni”. Bo właśnie pilarka jest podstawowym narzędziem pracy drwala.

1 sierpnia od samego rana dwunastu drwali motorniczych na co dzień pracujących w naszych lasach zmagało się w czterech konkurencjach tj. ścinka drzew, dokładność przerzynki, złożona przerzynka i przygotowanie pilarki do pracy. W lasach w Wilczej Woli ścinali drzewa. Gonne sosny jedna za drugą padały w miejsca wskazane przez drwali z dokładnością do centymetra. To najtrudniejsza konkurencja w której zmagali się drwale.

 – Najważniejsza jest odpowiednia technika ścinki drzew – dodaje jednej z zawodników. Ale nie tylko precyzja jest ważna. Równie istotne podczas zawodów jest zachowanie zasad BHP, które są szczególnie ważne podczas wszelkich prac leśnych, często tak bardzo niebezpiecznych.

Podczas zawodów liczył się nie tylko czas, ale i precyzja wykonania konkurencji. Wszyscy pilarze uzyskali wysokie wyniki, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Rywalizację wygrał Zbigniew Dragan na co dzień pracujący w lasach w Leśnictwie Nowa Wieś. Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali upominki i nagrody ufundowane przez FITMET i Nadleśnictwo Kolbuszowa.

 

 

tekst: Natalia Batory

zdjęcia: Dariusz Tabisz, Natalia Batory

 


Asset Publisher Asset Publisher

Tapety


Asset Publisher Asset Publisher