Asset Publisher Asset Publisher

Udany sezon edukacyjny

Z nadejściem jesieni kończymy nasze zajęcia dydaktyczne w Centrum Edukacji Ekologicznej przy RDLP w Krośnie. Ten rok był wyjątkowy w edukacji poprzez trwającą pandemię i ograniczenia niepozwalające dłuższy czas na prowadzenie zajęć w tradycyjny sposób. Jednak w czerwcu br., jak tylko zelżały obostrzenia nasze Centrum cieszyło się niebywałym zainteresowaniem. Odwiedziło nas prawie 2,5 tys. osób z 62 przedszkoli, szkół i urzędów.

Nasze zajęcia przyciągają przede wszystkim ze względu na charakter prowadzonej tu edukacji. Wiedzę oraz doświadczenie mogą zdobywać tutaj zarówno dzieci w wieku przedszkolnym i szklonym, jak również dorośli. Wszystkie lekcje prowadzone są na wolnym powietrzu na leśnej ścieżce edukacyjnej, w ogrodzie botanicznym lub w wiacie edukacyjnej. Pozwala to na stałe obcowanie z przyrodą oraz zrozumienie, jak ważnym w życiu człowieka jest las wraz z jego wszystkimi darami.

W tym roku z ogromnym zainteresowaniem spotkały się zajęcia integracyjne, specjalnie przygotowane z myślą o ułatwieniu dzieciom po okresie pandemii powrotu do nauki w szkole, przywróceniu relacji socjalnych w grupie oraz pomocy w otworzeniu się i uwrażliwieniu na drugiego człowieka. Prawie roczna separacja uczniów od siebie spowodowała poważne problemy w tym zakresie. Dzięki starannie przygotowanym leśnym zabawom w grupach, zadaniach w parach w ogrodzie botanicznym oraz pracy z edukatorem leśnym w wiacie, dzieci i młodzież bawiąc się i ucząc jednocześnie powracała dodatkowo do stabilności psychicznej.

- Proszę Pani, czy możemy bawić się tu do wieczora, tymi patykami, szyszkami i liśćmi? – zapytał kiedyś w trakcie zajęć edukatora leśnego jeden z uczniów klasy 5 SP w Krośnie. - Tu wszystkiego można dotykać i budować takie świetne wioski dla krasnali! – dodał zachwycony jedenastolatek.

To pokazuje jak, bardzo ważna, nawet dla dużych dzieci jest zwykła zabawa na świeżym powietrzu. A przecież tyle w tym czasie można nauczyć.

- Cenimy sobie możliwość nauki o lesie w lesie. Jesteśmy tu w stanie zrealizować, co najmniej kilkanaście tematów z podstawy programowej– mówią nauczyciele przyrody i biologii, którzy realizując obowiązujący materiał nauczania nie muszą wybierać się w dalekie podróże, bo dodatkowa zaletą CEE jest to, że znajduje się w centrum Krosna.

Cały czas modernizujemy i udoskonalamy naszą ofertę edukacyjną. Już od wiosny zapraszamy na zajęcia i spotkania z leśnikiem na unowocześnionej ścieżce edukacyjnej! Ale co tam się będzie działo to niespodzianka!

Zapraszamy serdecznie.

 

Tekst. Magdalena Misiorowska

Fot. K.Miłek