Asset Publisher Asset Publisher

Udany Dzień Żubra

W sobotę 10 sierpnia w Lutowiskach odbył się XIII Dzień Żubra – cykliczna impreza gromadząca miłośników bieszczadzkiej przyrody, organizowana wspólnie przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa wchodzące w skład LKP Lasy Bieszczadzkie.

Od świtu na strzelnicy myśliwskiej rozgrywano XII Bieszczadzki Turniej Strzelecki, Myśliwski Poker Strzelecki i zawody o tytuł Króla Dnia Żubra. Odbyły się też otwarte zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej i w strzelaniu z łuku. Ten blok imprez tradycyjnie organizowało Koło Łowieckie „Gawra” w Lutowiskach.

Z kolei zmagania bieszczadzkich drwali zaczęły się dzień wcześniej konkurencją ścinki drzew, którą przeprowadzono na powierzchni planowanych cięć w Nadleśnictwie Lutowiska – tę konkurencję wygrał Grzegorz Gros. Natomiast w sobotę na stadionie już przy udziale publiki drwale rywalizowali w okrzesywaniu, złożonej przerzynce kłód, przerzynce na dokładność i przygotowaniu pilarki do pracy. W zawodach wzięło w nich udział 18 drwali, którzy na co dzień pracują w nadleśnictwach: Cisna, Baligród, Lutowiska i Stuposiany.

Najlepszym okazał się Grzegorz Gros z Lutowisk, drugi był Marcin Długi z Baligrodu, zaś trzeci Adam Mazurek ze Stuposian. Zmagania obserwowało setki ludzi.

- Najważniejszy cel zawodów to propagowanie bezpieczeństwa pracy drwali, dlatego też regulamin preferuje zasady BHP, a nagrody dla uczestników to przede wszystkim elementy wyposażenia drwala: odzież ochronna, pilarki, sprzęt pomocniczy – podkreśla patronująca wydarzeniu Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Mocnym akcentami zaczęli sygnaliści z zespołu „Echo Karpat”, którzy na scenie zaprezentowali nie tylko swe umiejętności gry na instrumentach blaszanych. Widzowie usłyszeli jak mógł brzmieć róg Wojskiego, bowiem szef zespołu Mateusz Czech, zadął w autentyczny 200-letni róg z kościanym ustnikiem. Był też tęskny głos od połonin, który z jaworowej trembity wydobył Miłosz Kabała z Nadleśnictwa Lutowiska.

Jeszcze przed południem w „Chacie pod Florianem” miłośnicy przyrody mogli wysłuchać prelekcji doktora Stanisława Kaczora, który mówił o stanie zdrowia bieszczadzkich żubrów. Następnie odbyła się promocja nowego przewodnika turystycznego po dolinie górnego Sanu, który prezentowali autorzy: Edward Marszałek i Stanisław Orłowski.

Dużym zainteresowaniem cieszyło  się V Żubrze Dyktando, w którym wzięło udział 35 osób, chcących sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Tekst pt. "Horror prestiżu – zazdrość w negliżu" napisała Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów. Główne trofeum, czyli "róg żubra", przypadło Michałowi Mazurowi. Przyznano też wyróżnienia.

Na obiektach sportowych gminy trwał też kiermasz bieszczadzkich twórców, a wśród stoisk czynne były m.in. ekspozycje Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie” i Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Była leśna ścieżka sensoryczna i ekspozycja „Wykorzystanie surowca drzewnego”. Można było wziąć udział w VIII już edycji Zawodów Szachowych o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska. W konkursach przyrodniczo-edukacyjnych wzięło udział łącznie kilkaset osób. Po części oficjalnej na scenie pojawiały się zespoły muzyczne: orkiestra dęta z Grodziska Dolnego i kapela Dynowianie.

W części oficjalnej wręczono statuetkę Bieszczadzkiego Żubra 2019 przyznaną przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Tegorocznymi laureatami zostali: Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku i Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie.

Wręczono tez certyfikaty autorkom imion dla żubrów urodzonych w tym roku w zagrodzie w Muczne. Wygrały propozycje: „Pumori” - Alicji Grabowskiej i „Pumoczek” - Magdaleny Truchan.

Jak zawsze długo trwała dekoracja bieszczadzkich drwali, bowiem prócz nagród głównych ufundowanych przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany swoje nagrody ufundowali również sponsorzy: SAN-TECH BIESZCZADY autoryzowany dealer Husqvarny Zagórz, TECH-MOT autoryzowany dealer STIHLA, firma Makita, Cellfast Krosno, Zakład Obsługi Leśnictwa Tarnobrzeg, NAWIGATOR Krosno, Firma Usługowa PBA Sanok oraz PTB Huta w Odrzechowej.

Wieczorem odbyła się zabawa taneczna. Patronat medialny nad imprezą sprawowała TVP Rzeszów, która przeprowadziła kilka relacji na żywo z imprezy, jak również Polskie Radio Rzeszów, Nowiny, www.nowiny24.pl,  Echa Leśne, Głos Lasu, Las Polski, Gazeta Bieszczadzka.

Patronat honorowy: Wojewoda  Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Dyrektor Regionalnej  Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Asset Publisher Asset Publisher

Tapety


Asset Publisher Asset Publisher