Święto Drzewa między książkami
Prezentacja polskich gatunków drzew i promocja książki "Ballady o drzewach" były głównym tematem spotkania w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, na które przybyli leśnicy i miłośnicy przyrody.
Spotkanie zorganizowane zostało 20 października z okazji obchodzonego w tym dniu Święta Drzewa.
Bogusława Bęben, zastępca dyrektora KBP powitała uczestników spotkania i przedstawiła Edwarda Marszałka, autora książki, leśnika i rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Opowiedziała o bogatym dorobku literackim autora książki, działalności społecznej oraz licznych osiągnięciach, jak m.in.. tytuł Mistrza Mowy Polskiej.
Książka „Ballady o drzewach" ukazała się jesienią tego roku, nakładem krośnieńskiego Wydawnictwa „Ruthenus", przy wsparciu Lasów Państwowych. Jest kolejnym tomem serii książek o tematyce leśnej i przyrodniczej, napisanych przez tego autora na grzbietach których pojawiają się litery tworzące napis „LASY" (w tej serii ukazały się już: „Leśne ślady wiary", „Z dziejów leśnictwa na Podkarpaciu", „Skarby podkarpackich lasów" - i ostatnia „Ballady o drzewach")
W książce „Ballady o drzewach" Edward Marszałek opisuje rodzime gatunki drzew w aspektach kulturowych. Pisze m.in. o brzozie brodawkowatej - magicznym drzewie Słowiańszczyzny, buku - Biesów i Czadów ulubieńcu, lipie - natchnieniu poetów, sośnie zwyczajnej - królowej polskich lasów, topoli - drżącej mieszkance łęgów, wierzbie - polskiego krajobrazu malarce. W książce znalazły się też teksty Jolanty Migdał - „Drzewa mają swoje święto" oraz Władysława Kusiaka i Krzysztofa Borkowskiego - „Najgrubsze drzewa Lasów Państwowych". Dołączono też „Celtycki horoskop leśny". We wstępie do książki autor pisze m. in.: "...ludzkość tak naprawdę nigdy nie odeszła od drzew - swoich żywicieli i przyjaciół. Pod drzewami szukano ochrony od piorunów i gradu, w ich cieniu znajdowano obronę przed skwarem i wrogami. Dawały budulec i surowiec na wszelkie narzędzia. Bywały lekarstwem. Wierzono w ich magiczną moc. Przydawano drzewom cechy ludzkie, nazywając stare okazy imionami z kalendarza. Drzewiej, nomen omen, w świętych gajach oddawano im cześć boską. Choćby dla tych powodów trzeba o drzewach pisać."
Edward Marszałek rozpoczął spotkanie w krośnieńskiej bibliotece od gry na trembicie, drewnianym instrumencie ludowym. Następnie w formie prezentacji multimedialnej omówił walory przyrodnicze i kulturowe niektórych gatunków drzew rosnących w polskich lasach. Gościem spotkania była też Halina Kurek, poetka ze Zręcina, autorka kilku tomików, która przeczytała swoje wiersze o drzewach. Podczas spotkania można było zakupić książkę z autografem autora. Osoby, które kupiły „Ballady o drzewach" mogły otrzymać sadzonkę wiązu górskiego, a także wylosować upominki przygotowane przez wydawcę książki. Z okazji Święta Drzewa, Zbigniew Osenkowski, rysownik i grafik, wykonał ekslibris, którego reprodukcję otrzymać można było wraz z książką. Spotkanie zorganizowane zostało w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie oraz Wydawnictwo Ruthenus.
Tekst: Małgorzata Zając
Zdjęcia: Jerzy Kaleta