Asset Publisher Asset Publisher

Światowe Muzeum Siekier powstaje w podkrośnieńskim lesie

Informacja o Światowy Muzeum Siekier była oczywiście żartem primaaprilisowym...

W lesie „Dębina" w Krościenku Wyżnym przy pomnikowym dębie „Wincentym" wkopano kamień węgielny pod Światowe Muzeum Siekier, którego budowa ruszy już w kwietniu tego roku. Placówka finansowana ze środków dziedzictwa kulturowego UNESCO będzie działać pod wspólnym patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i Gminy Krościenko Wyżne. Planowana ekspozycja będzie mieścić ponad 11 tysięcy siekier z całego świata.

Atrakcją muzeum będzie możliwość ścinania drzew siekierami przez samych zwiedzających – na ten cel przeznaczono 10 hektarów Parku Leśnego „Dębina", który i tak planowano wyciąć w związku z koniecznością wyprostowania drogi wiodącej z Krościenka do Krosna i budowy w tej okolicy nowego hipermarketu. Wycięte przez turystów drzewa o masie niemal dwóch tysięcy metrów sześciennych pozostaną na miejscu do naturalnego rozkładu, wzbogacając pulę martwego drewna w ekosystemie leśnym.
Bramę wjazdową na teren muzeum będzie stanowił dąb „Wincenty" i planowany tuż obok niego największy w Europie pomnik siekiery, strzelający w niebo 45-metrowym trzonkiem. Samo ostrze będzie miało długość 5 metrów. We wnętrzu toporzyska zaplanowano też windę, umożliwiającą dotarcie do platformy widokowej znajdującej się na samym wierzchołku i podziwianie widoków okolicy znad koron drzew.
- Głównym celem tej inwestycji jest pokazanie siekiery jako najstarszego narzędzia ludzkości i stworzenie wokół niego przyjaznej atmosfery, gdyż dziś nie cieszy się ono wielką estymą – mówi Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Poza tym siekiera to wciąż ważne narzędzie w hodowli lasu, o czym powinniśmy przypominać. Cieszę się, że ta placówka wzbogaci ofertę turystyczną regionu.
Autorem projektu jest słynny satyryk, Jacek Frankowski – leśnik i honorowy prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W salach wystawowych znajdzie się stała ekspozycja rysunku satyrycznego autorstwa tego artysty,  wraz ze słynną karykaturą „ewolucja człowieka". Projekt wciąż jest rozwojowy.
- Na pewno ciekawa będzie aleja rzeźb drewnianych, wykonanych siekierami, przedstawiających sylwetki słynnych drwali – mówi projektant Jacek Frankowski. -  Na pewno znajdzie się tam postać prezydenta USA Abrahama Lincolna, który był drwalem, czy poety Edwarda Stachury, który również posmakował leśnego rzemiosła.
Eksponowane będą również zabytkowe toporki z epoki brązu i kamienia łupanego, czekany bojowe, indiańskie tomahawki, ciupagi huculskie i góralskie, ale także siekiery ludów prymitywnych z całego świata. Jednym z najcenniejszych okazów będzie toporek Masajów wykonany z kości ludzkiej, podarowany przez wybitną podróżniczkę, Elżbietę Dzikowską, która niegdyś, odwiedzając to miejsce, zadeklarowała okaz do kolekcji.  
- Lokalizacja muzeum jest bardzo dobrze uzasadniona i wiąże się z lokalnymi tradycjami  - objaśnia Jan Omachel, wójt Gminy Krościenko Wyżne. – Nasi przodkowie, jako poddani królewscy, kilka wieków temu świadczyli tzw. siekierne, czyli zobowiązani byli do prac przy wycince drzew i obróbce drewna na potrzeby zamku sanockiego. Stąd nawet mieszkańców naszej miejscowości nazywano niegdyś „siekiernikami".
Konstrukcja przyszłego budynku muzealnego będzie nawiązywać do sylwetki dawnych kuźni i zawierać tylko jeden kamień – ten węgielny, reszta materiału to drewno, oczywiście ociosywane toporami. Góralskie ekipy cieśli powinny uwinąć się z budową do końca maja.
Kilka miesięcy  zajmie ustawienie ekspozycji, której szczegóły są na etapie dopracowania. Uroczyste „wyrąbanie drzwi" do Światowego Muzeum Siekier w Krościenku Wyżnym przewidywane jest na 20 października tego roku z okazji obchodzonego przez społeczność międzynarodową Święta Drzewa.

                               

    Edward Marszałek
                rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Asset Publisher Asset Publisher

Tapety


Asset Publisher Asset Publisher