Asset Publisher Asset Publisher

Strzyżowskie lasy na weekend

Spodziewając się wzmożonego ruchu turystycznego, leśnicy proponują wycieczki do mniej uczęszczanych miejsc w regionie. Na weekendowe spacery polecają lasy na pogórzu w zasięgu Nadleśnictwa Strzyżów.

 

Ciekawa może być wycieczka w pasmo Brzeżanki (474 m), ciągnące się nad Godową i Strzyżowem. Z punktu widokowego urządzonego na jednej z polan w leśnictwie Godowa można podziwiać rozległą panoramę w kierunku wschodnim na wzniesienia Pogórza Dynowskiego. Znajduje się tu pole turystyczne z paleniskiem oraz z wiatą wyposażoną w ławki i stoły. Teren przylegający do ogrodzonego pola umożliwia zatrzymanie się i postój samochodów. Punkt na Brzeżance leży przy pieszym szlaku turystycznym PTTK, oznaczonym kolorem zielonym, prowadzącym ze Strzyżowa do Krosna. Stąd schodzi on  do wsi Bonarówka, a następnie wspina się na Czarny Dział i dalej w kierunku pasma Królewskiej Góry. Ponadto, do pasma Brzeżanki dochodzi również czarny szlak turystyczny wyznakowany przez PTTK na trasie Zamkowa Góra - Brzeżanka. Współrzędne geograficzne punktu: 49°49'35.3″N 21°46'52.4″E.

- Od kilku lat obserwujemy, że zagospodarowany turystycznie punkt widokowy na Brzeżance jest ulubionym miejscem dla grzybiarzy – mówi Monika Armata z Nadleśnictwa Strzyżów. - Miłośnicy turystyki rowerowej znajdą zaś w okolicy sporo tras rowerowych prowadzących, zarówno drogami szutrowymi pomiędzy lasami i polami, jak i asfaltowymi, którymi dotrą do ciekawych miejsc, na przykład wsi Bonarówka, zamieszkiwanej dawniej przez Zamieszańców, w której znajduje się zabytkowa greckokatolicka cerkiew z XVII w.

 

Innym miejscem na wypad do lasu są okolice Błażowej,  teren leśnictwo Hyżne, gdzie leśnicy przygotowali pole turystyczne z wiatą „Pod Jenotem” w Mokłuczce, przysiółku Błażowej Dolnej (współrzędne geograficzne 49°53'41.9″N 22°09'17.8″E). Wyposażono je w dużą wiatę turystyczną z ławkami i stołami oraz w palenisko umożliwiające bezpieczne zapalenie ogniska w sąsiedztwie lasu. Pole przylega do drogi powiatowej prowadzącej do Dylągówki, a zatem możliwy jest tu dojazd samochodem oraz pozostawienie pojazdu przy wiacie. Pole turystyczne umożliwia rekreacyjny pobyt w lesie połączony z relaksem na łonie natury.

Kompleks leśny w Mokłuczce, usytuowany na wzniesieniu, z dala od ludzkich siedzib, jest świetną propozycją, zarówno dla osób lubiących aktywnie spędzać czas, na przykład na rowerze, jak i dla osób szukających w lesie ciszy i spokoju. Pole znajduje się przy pieszym szlaku turystycznym PTTK oznakowanym kolorem czarnym, przebiegającym na trasie Ostra Góra – Dylągówka. Turysta może zatem rozpocząć swoją wędrówkę z tego miejsca, by udać się na małą wyprawę po okolicy.

 

Tekst: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Fot. Monika Armata, arch. Nadl. Strzyżów