Asset Publisher Asset Publisher

Seminarium PTL "Leśnictwo Ziemi Przemyskiej"

Krośnieński oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego był organizatorem dwudniowego seminarium pod hasłem "Leśnictwo Ziemi Przemyskiej", która odbyła się w dniach 16-17 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Krasiczyn.

 W pierwszym dniu spotkali się delegaci kół PTL z terenu krośnieńskiej RDLP, którzy w trakcie zebrania sprawozdawczo-wyborczego podsumowali minioną kadencję. Przeprowadzono też wybory władz oddziału. Wybrano 12-osobowy zarząd, którego przewodniczącym ponownie został Marek Marecki, zastępcą Roman Januszczak, skarbniczką Iwona Czerwień a sekretarzem Janusz Dejniak. Szefem czteroosobowej komisji rewizyjnej został Eryk Maziarski.  
W trakcie sesji referatowej, która nastąpiła po wyborach, zaprezentowano cztery tematy. "Leśnictwo w dobrach Sapiehów z Krasiczyna" przybliżył Edward Marszałek, zaś Leszek Koman, przewodnik PTTK, pasjonująco opowiedział o historii twierdzy Przemyśl, mocno akcentując te kwestie, które miały wpływ na gospodarkę leśną w całej okolicy. Okazuje się, że po stu latach od krwawych szturmów na twierdzę, pokrywa roślinna wciąż nosi ślady tamtych wydarzeń, a termin "roślinność forteczna" może być tematem naukowych dociekań.  
Gościem specjalnym konferencji był Mieczysław Głaz, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn, który swoją zawodową przygodę zaczynał tu w 1951 roku. Opowieści nestora przemyskiego leśnictwa mogą dziś szokować i wywoływać niedowierzanie. Nic dziwnego - pan Mieczysław pracował w czasach, gdy jeszcze nikogo z uczestników spotkania nie było na świecie.
Duże zainteresowanie wywołała prelekcja przedstawiona przez Jadwigę Szylak, dyrektor Technikum Leśnego w Lesku, która w referacie "Z dziejów dobrej szkoły" przypomniała o działalności Technikum Leśnego w Krasiczynie  w latach 1955-1973. Opowieść wywoływała żywe komentarze, zwłaszcza, że na sali było kilku "krasiczyniaków", doskonale pamiętających realia tamtych czasów.
Drugi dzień poświęcono na sesję terenową, w trakcie której była okazja do poznania wybranych obiektów twierdzy Przemyśl, wizytę na wzgórzu Zniesienie. Uczestnicy zwiedzili tez słynne Muzeum Dzwonów i Fajek, jak również zajrzeli do odrestaurowanych krypt w archikatedrze. Na koniec spotkali patrol Stowarzyszenia Dobrego Wojaka Szwejka, który po wylegitymowaniu "podejrzanych osobników", a nawet zakuciu najbardziej podejrzanych w kajdany, z właściwym prawdziwemu Szwejkowi humorem przypomniał o niuansach życia w jednej z największych twierdz Europy na początku XX w.
Godzi się przypomnieć, że w 1884 roku walny zjazd członków Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego obradował właśnie w Przemyślu z udziałem 112 delegatów, zaś tradycyjną wycieczkę zawodową zorganizowano do lasów krasiczyńskich, które dla wielu właścicieli ziemskich stanowiły wzór zagospodarowania.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie