Asset Publisher
Rocznica powstania GTL/PTL – konferencja w Leżajsku
Zarząd Krośnieńskiego Oddziału PTL wspólnie z Nadleśnictwem Leżajsk w dniach 17 - 18 listopada 2022 r., zorganizował sesję naukową pt. „Leśnictwo w dobie przemian kulturowych i społecznych”. Uczczono też 140. rocznicę powstania Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego, którego dzieje przypomniał w swym wystąpieniu prof. Andrzej Grzywacz, członek honorowy PTL.
Zorganizowaną w Leżajsku sesję naukową otworzył Eryk Maziarski, przewodniczący Krośnieńskiego Oddziału PTL, który powitał przybyłych gości. Wśród nich znaleźli się między innymi: dr inż. Janusz Dawidziuk, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego, prof. dr hab. Andrzej Grzywacz - członek honorowy PTL oraz Marek Marecki dyrektor RDLP w Krośnie.
Na początku konferencji odbyło się uroczyste wręczenie złotych i srebrnych Odznak Honorowych PTL przez prezesa Janusza Dawidziuka. Następnie uczestnicy wzięli udział w części referatowej, której tematyka była zarówno naukowa, historyczna, jak też socjologiczna, ukazująca leśnictwo w dobie przemian społeczno-kulturowych. W przerwach pomiędzy referatami uczestnicy konferencji mogli podziwiać bogate zbiory leśniczego Jerzego Kurzawy związane z kulturą leśną i łowiecką.
Na drugi dzień sesji naukowej zaplanowano część terenową. Początkowo uczestnicy spotkali się pod zabytkowym pałacykiem myśliwskim Potockich w Julinie, gdzie przedstawiciele władz PTL przy dźwiękach leśnej sygnałówki posadzili trzy certyfikowane sadzonki różanecznika żółtego Rhododendron , upamiętniającej 140-lecie powołania Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego (późniejszego Polskiego Towarzystwa Leśnego). Miejsce zostało wybranie nie bez przyczyny, ponieważ pałacyk w Julinie został wzniesiony w 1880 roku przez hrabiego Romana Potockiego III, czyli pierwszego prezesa Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego w latach 1882 – 1895, a w 1890 roku gościł uczestników dorocznego zjazdu GTL.
Na zakończenie konferencji uczestnicy wzięli udział w zwiedzaniu zamku w Łańcucie, szukając tam śladów z życia i działalności Romana Potockiego w kontekście Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego.
Wykaz zaprezentowanych referatów:
Część I - Historyczna
1. Rys historyczny dot. Nadleśnictwa Leżajsk - Zenon Szkamruk nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk.
2. Powody i okoliczności utworzenia Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego - prof. dr hab. Andrzej Grzywacz, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
3. Łowiectwo na Rzeszowszczyźnie - dr Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu.
Część II - Historyczno - kolekcjonerska
1. "Motywy leśne i łowieckie w literaturze, kulturze i sztuce na ziemiach Galicji - zagadnienia wybrane" - dr Edward Marszałek, naczelnik Wydziału Promocji RDLP w Krośnie.
2. Pamiątki i eksponaty dotyczące leśnictwa i łowiectwa z zasobów Jerzego Kurzawy - leśniczego Leśnictwa Przyłęk w Nadleśnictwie Tuszyma.
Część III - Współczesna
"Leśnictwo w dobie przemian kulturowych i społecznych. Zagrożenia i szanse";
1. Ewolucja postrzegania lasu i środowiska w życiu społeczeństwa - prof. dr hab. inż. Marcin Pietrzykowski - dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Krakowie, Kierownik Katedry Inżynierii Ekoloicznej i Hydrologii Leśnej.
2. Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny w świetle badań terenowych, prowadzonych przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej w latach 2021 - 2022 - dr Jolanta Dragan Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
3. Hodowla lasu w zmieniających sie warunkach społeczno- środowiskowych - dr inż. Wojciech Gil - Zakład Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych IBL.
Tekst: Dominik Jagieła
Zdjęcia: Edward Marszałek