Asset Publisher Asset Publisher

Przewodnicy w lesie

W dniach 8-10 lutego Podkarpacie gościło uczestników IX Ogólnopolskiego Forum Przewodników Turystycznych PTTK, które tym razem odbywało się pod hasłem „NATURAlnie LAS - misja leśnika i przewodnika". Przewodnicy mieli okazję przekonać się, jak wygląda praca leśnika w Bieszczadach, odwiedzili Nadleśnictwo Stuposiany, zwiedzili zagrodę żubrów, wystawę przyrodniczą w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Mieli też okazję podziwiać zimowe Bieszczady.

Spotkanie rozpoczęło się w Sanoku od uroczystego otwarcia z udziałem władz samorządowych i leśnych. 

W imieniu patronującej wydarzeniu Grażyny Zagrobelnej, dyrektor RDLP w Krośnie przybyłych witał Jan Mazur, nadleśniczy ze Stuposian. Z kolei prelekcje tematyczne przeprowadzili leśnicy będący jednocześnie przewodnikami beskidzkimi. Edward Marszałek, rzecznik RDLP zaprezentował „Dzieje leśnictwa w regionie”, zaś Wojciech Jankowski z Nadleśnictwa Lesko szeroko omówił problematykę udostępniania lasu i korzystania z jego dobrodziejstw, społecznych i kulturowych funkcji lasu, jak również problemy związane z szeroko pojętą ochroną przyrody.

Na wieczór 120-osobowa grupa uczestników przybyła do Mucznego, gdzie przeprowadzono dyskusyjne panele tematyczne, które w tym roku poświęcone były szkoleniu i egzaminowaniu przewodników PTTK oraz nowatorskim formom i metodom pracy przewodnika.

W kolejnych dniach przewodnicy mogli skorzystać z leśnych wycieczek tematycznych, wejścia na Brenzberg, wizyty w zagrodzie żubrów i muzeum wypału węgla drzewnego, poznać różne aspekty łowiectwa w górach. W sobotę niektórzy wzięli udział w narciarskim biegu "Tropem żubra" – pozostali stanowili najliczniejszą grupę kibiców. W niedzielę zaś niektórzy skorzystali z wycieczki na nartach leśnymi trasami i na taras widokowy Pichurów, czyli do miejsca uwiecznionego w serialu "Wataha". Były też kolejne spotkania, m.in. z dyrektor Grażyną Zagrobelną i nadleśniczym Janem Mazurem.

- Jeszcze w trakcie forum odbierałem liczne głosy o znakomitym poziomie organizacji, docierają one również po zakończeniu spotkania – mówi Artur Kowalczyk, szef sanockich przewodników PTTK, główny organizator Forum. – Jesteśmy bardzo wdzięczni leśnikom za zaangażowanie, bo dzięki niemu mogliśmy zaprezentować gościom z całej Polski nasz region w takiej pigułce „forte”. Dla wielu uczestników to był wielce kształcący wyjazd, bo perfekcyjnie przygotowany od strony merytorycznej. Mamy zupełnie nowe spojrzenie na las, który jest sam w sobie krajoznawczą atrakcją, wciąż przez nas za słabo rozumianą i wykorzystywaną.

Współpraca nadleśnictw z organizacjami przewodnickimi ma już wieloletnią tradycję. Jej najmocniejszym akcentem są coroczne spotkania szkoleniowe organizowane przez nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie.

                                                                               Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: Monika Kowalczyk


Asset Publisher Asset Publisher

Tapety


Asset Publisher Asset Publisher