Asset Publisher Asset Publisher

Pierwsze narodziny w żubrzej zagrodzie

Dość wcześnie w tym roku rozpoczęły się wycielenia u żubrów. W zagrodzie pokazowej w Mucznem, w dniu jej otwarcia po zakazie związanym z pandemią, pojawił się pierwszy tegoroczny cielak - byczek, pełen sił i wigoru.


To już 27 żubrzątko, które urodziło się w zagrodzie, by w ciągu kilku lat uzyskać wolność.
- Tym razem "chłopczyka” urodziła Muczna, żubrzyca przywieziona z Francji, ojcem zaś został, po raz kolejny, byk Xarius - obwieszcza Kaja Hrabal z Nadleśnictwa Stuposiany. – Wkrótce spodziewamy się kolejnych narodzin, zaś na imiona dla noworodków ogłosimy konkurs.
Film z noworodkiem można obejrzeć tutaj: https://www.facebook.com/NadlesnictwoStuposianyLasyPanstwowe/posts/2584339038481814?comment_id=2584875741761477&notif_id=1589991176126188&notif_t=feed_comment&ref=notif
Obecnie w zagrodzie żyje 10 żubrów. W ciągu minionych sześciu lat do stad wolnościowych w nadleśnictwach Komańcza i Lutowiska trafiło stąd pięć osobników, zaś osiem pojechało aż do Rumunii. Trzy lata temu kolejne osiem żubrów wzięło udział w odtworzeniu stada Górny San II, a w roku ubiegłym dołączyła do niego krowa Putrycja.
Zagroda pokazowa w Mucznem od środy 20 maja jest dostępna dla odwiedzających od świtu do zmroku, oczywiście z zachowaniem standardów sanitarnych.
Od momentu otwarcia w roku 2012 odwiedziło ją już ponad 900 tysięcy osób. Leśnicy oczekują, że w tym roku zawita tu milionowy odwiedzający.
 

                   
Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Tomasz Różycki

 


Asset Publisher Asset Publisher

Tapety


Asset Publisher Asset Publisher