Asset Publisher Asset Publisher

Pamięci "Wyklętych"

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - święto ustanowione przez Sejm RP 3 lutego 2011 roku, poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, osobom represjonowanym w latach powojennych przez służby PRL za swoją działalność. "Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy..." - pisał Zbigniew Herbert.

Wśród takich niezłomnych byli też leśnicy, którzy zapłacili życiem, wiezieniem lub nawet zesłaniem na Syberię po 1944 roku, jak Stanisław Kwaśniewski ps. „Wilczek", leśniczy z Odrzykonia, który był dowódcą miejscowej placówki AK. Partyzancki pseudonim naznaczył go na całą resztę życia, gdyż za swą działalność w podziemiu przyszło mu spędzić już po wojnie kilka lat na Syberii. Najpierw pośród tajgi, w ciężkiej harówce, żył dosłownie między wilkami. Gdy po kilku latach zesłania wrócił do Odrzykonia, okazało się, że ma tzw. „wilczy bilet" na pracę w Lasach Państwowych. Po długich staraniach udało mu się otrzymać etat… komisarza ds. zwalczania wilków, podczas ogłoszonej w latach 50. akcji likwidacji tych drapieżników.
Zmarł, nie doczekawszy przywrócenia Armii Krajowej należnego miejsca w historii, ani jemu samemu dobrego imienia.   
Wśród wielu innych byli też nadleśniczy Wacław Reszkowski i leśniczy Seweryn Styliński, których sylwetki w tym dniu warto przypomnieć.
 

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie