Asset Publisher Asset Publisher

Nowy pomnik przyrody na Pogórzu

Rada Gminy Wiśniowa na wniosek leśników z Nadleśnictwa Strzyżów uznała za pomnik przyrody cis pospolity, rosnący w lesie państwowym koło miejscowości Kozłówek. Drzewo ma obwód 93 cm w pierśnicy, wysokość 10 m, a jego wiek szacuje się na ponad 100 lat.

 - Cis pospolity jest gatunkiem chronionym ustawowo, natomiast okaz z Kozłówka, z uwagi na bardzo ciekawe cechy indywidualne i mocno rozbudowaną koronę o rozpiętości prawie 6 metrów, uznaliśmy za godny ochrony szczególnej – mówi Monika Armata z Nadleśnictwa Strzyżów. - Nowy pomnik rośnie w paśmie Jazowej w drzewostanie gospodarczym, ale od lat jest otaczany szczególną opieką leśniczego. Dobrą kondycję drzewo zawdzięcza warunkom świetlnym, stwarzanym mu w trakcie zabiegów hodowlanych w drzewostanie.

Drzewo otrzymało imię „Zawada”, od nazwy wzgórza górującego nad okolicą.   Uchwała Rady Gminy Wiśniowa weszła w życie 17 lutego 2020 r., natomiast siedem innych wniosków o ustanowienie nowych pomników przyrody, złożonych przez leśników ze Strzyżowa, wciąż czeka na rozpatrzenie przez inne samorządy.

Tekst: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcie: Monika Armata


Asset Publisher Asset Publisher

Tapety


Asset Publisher Asset Publisher