Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy trenowali strzelanie

Prawie 100 osób wzięło udział w tegorocznych warsztatach – treningu strzeleckim leśników RDLP w Krośnie, które zorganizowano 22 października na strzelnicy sportowej LOK w Mielcu. W jego trakcie rozegrano XIII Zawody o Puchar Dyrektora RDLP w strzelaniu z broni krótkiej.

Po otwarciu szkolenia przez Artura Królickiego, zastępcę dyrektora RDLP w Krośnie, przeprowadzono wstępny instruktaż z zakresu posługiwania się bronią krótką. Prowadzący zajęcia Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP,  szczególny nacisk położył na zasady bezpieczeństwa podczas strzelania.


Sprawdzian praktycznej umiejętności posługiwania się bronią był okazją do sportowej rywalizacji uczestników w kategorii open, VIP i w tzw. „pojedynku strzeleckim”.


Indywidualne i drużynowe zmagania dostarczyły sporo emocji, a wyniki świadczą o coraz lepszym ostrzelaniu zawodników.


W strzelaniu do tarczy olimpijskiej wśród pań wygrała Ariadna Straub z Nadl. Tuszyma ( 86 punktów), druga była Anna Bukowska (Nadl. Mielec) a trzecia Joanna Lenio-Zahacz (RDLP w Krośnie). Drużynowo wśród pań wygrała ekipa Nadl. Tuszyma przed Lutowiskami i Mielcem.


Najlepszym strzelcem wśród leśników okazał się Bogusław Snopkowski (Nadl. Mielec) z wynikiem 89 pkt. na 100 możliwych. Dwa punkty mniej miał Wojciech Zahaczewski z Nadl. Ustrzyki Dolne, trzeci zaś z wynikiem 86 pkt. był Piotr Świąder z Nadl. Jarosław. Rywalizację drużynową wygrało Nadleśnictwo Brzozów przed Mielcem i Głogowem.


Goście zaproszeni przez organizatorów i kierownicy jednostek organizacyjnych rywalizowali w kategorii „VIP”, strzelając do tarczy wojskowej. Tu znakomicie spisał się Michał Szczerbicki (98 pkt.), drugi był Piotr Brewczyński z 97 pkt., a trzeci  Tadeusz Ogonowski z wynikiem 96 punktów.

Chętni mogli jeszcze rywalizować w pojedynku strzeleckim, polegającym na równoległym strzelaniu przez dwóch konkurentów do trzech popperów. Ten, kto szybciej je zestrzelił, przechodził do następnej rundy. Po długo trwającej palbie najlepszym „rewolwerowcem” okazał się Krzysztof Margański z Nadleśnictwa Głogów, który najszybciej kładł wszystkie figury, nie dając szans swoim rywalom.


Ceremonię zakończenia szkolenia i wręczenia nagród poprowadził główny jego organizator Hubert Sobiczewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec. Uczestnicy warsztatów mieli też okazję zobaczyć wystawę dawnej broni palnej, o której opowiadali kolekcjonerzy.


- Celem szkolenia była popularyzacja strzelectwa, doskonalenie i sprawdzenie umiejętności strzeleckich strażników leśnych oraz terenowych pracowników Służby Leśnej - podkreślał Wojciech Zajdel, prowadzący zajęcia. - Ten coroczny trening dowodzi dobrego przygotowania do posługiwania się krótką bronią palną, a najlepiej potwierdzają to wyniki strzelań.


Ważnym aspektem była też integracja środowiska leśników. Głównym organizatorem było Nadleśnictwo Mielec.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
zdjęcia: Nadleśnictwo Mielec