Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy na XXV Agrobieszczadach

Targi Turystyki, Leśnictwa i Produktu Lokalnego „Agrobieszczady”, które w dniach 31 lipca i 1 sierpnia zorganizowano w Lesku, zgromadziły tysiące odwiedzających. Od lat głównym organizatorem imprezy jest Starostwo Powiatowe w Lesku, zaś współorganizatorem nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie.

 
Leśnicy tym razem zorganizowali stoisko pod hasłem „Dla lasu. Dla ludzi”, które tradycyjnie już promowało dary lasu, pokazywało leśne atrakcje, a w jednym z namiotów była nawet ekspozycja muzealna z historii leśnictwa. Promowano też program „Zanocuj w lesie”, cieszący się sporym zainteresowaniem wśród zwiedzających.
W sobotnie popołudnie główna scena została oddana leśnikom. Wpierw zaprezentowali się sygnaliści zespołu „Echo Karpat”, którzy koncertowali nie tylko na sygnałówkach, ale też pokazali swoje umiejętności gry na historycznym rogu myśliwskim i drewnianych trembitach – oryginalnych instrumentach górskich.
Widzowie mieli też okazję wysłuchać prezentacji na temat „Leśnik dla przyrody, dla społeczeństwa”, jak również obejrzeć pokaz kunsztu drwala, którym wykazał się Jakub Kowalski, na co dzień pracujący na terenie bieszczadzkiego Nadleśnictwa Komańcza.   
- Udziałem w targach mocno zaakcentowaliśmy nasze miejsce na turystycznej, społecznej i gospodarczej mapie regionu – mówił uczestniczący w wydarzeniu Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie. – To również ważna sposobność, by rozmawiać z ludźmi na stoiskach, odpowiadać na ich pytania, spotkać się z przedstawicielami władz samorządowych czy parlamentarzystami, którzy przybyli na imprezę.   
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się produkty „Dobre z lasu” promowane na leśnym stoisku.
W ciągu dwóch dni odbyły się również m.in., konferencja łowiecka, prezentacje zwierząt hodowlanych, kiermasz twórców bieszczadzkich, występy zespołów ludowych, jak również konkursy tematyczne skierowane do uczestników. Stoisko Lasów Państwowych otrzymało wyróżnienie wśród 160 wystawców biorących udział w tegorocznej imprezie.    
Dwudniowa impreza przyciągnęła tłumy odwiedzających. Patronat nad wydarzeniem sprawowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki i Dyrektor RDLP w Krośnie.  
                              

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie