Asset Publisher Asset Publisher

Lasy dla Ziemi

22 kwietnia to obchodzony przez międzynarodową społeczność Światowy Dzień Ziemi. Tegoroczne jego hasło przewodnie brzmi: „Przywróć naszą Ziemię”. Tym razem, z powodu trwającej pandemii, nie odbędą się żadne plenerowe imprezy, akcje sadzenia czy sprzątania lasu. Warto jednak w tym dniu zastanowić się, co każdy z nas może zrobić dla naszej planety. Organizatorzy Dnia Ziemi od lat głośno domagają się ograniczenia emisji dwutlenku węgla i przejścia na odnawialne źródła energii.

 

Wszystkie akcje prowadzone przez nas zawsze mają na celu promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie. Leśnicy zachęcają do samodzielnego sadzenia krzewów i drzew we własnym otoczeniu, jak również do sprzątania lasów w ramach społecznej akcji #zabierz5zlasu. Polega ona na pozbieraniu pięciu jakichkolwiek śmieci i zabraniu ich z lasu – to wspaniały prezent podarowany Ziemi w dniu jej święta.
Cenną akcję zaproponowało w tym roku miasto Krosno, które we współpracy z partnerami: Elektro Gospodarka Odpadami Bogusław Bargieł oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, daje możliwość wymienienia zużytego elektrosprzętu na sadzonkę rodzimego gatunku drzewa. Akcja „Drzewko za elektrośmieć!” będzie prowadzona w sobotę 24 kwietnia 2021 r. w godzinach 9:00 – 12:00 pod Urzędem Miasta przy ul. Lwowskiej. Organizatorzy rozdadzą 300 sadzonek świerków, lip, grabów i trzmielin. Akcja ma zwrócić uwagę na rolę, jaką pełnią drzewa w stabilizacji klimatu, wzbogacaniu powietrza w tlen, pochłanianiu szkodliwych tlenków azotu, siarki oraz pyłów, a także asymilacji dwutlenku węgla. Ogromne znaczenie mają również korzenie drzew. Zapobiegają erozji gleby, pomagają utrzymać gruzełkowatą jej strukturę, dzięki której zapewniony jest dostęp wody i powietrza w głąb gleby, dezaktywują też związki metali ciężkich.

 

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie