Asset Publisher Asset Publisher

Las bez barier

"Las bez barier" - to hasło cyklu spotkań organizowanych przez Nadleśnictwo Tuszyma dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Zajęcia przybierające formę konkursów, warsztatów, wyjazdów do lasu i zajęć w ramach zielonej szkoły prowadzone są tu od lat przez leśników.

      - W naszej ocenie to las jest takim miejscem gdzie wychowankowie mogą realizować każde swoje zainteresowanie wykorzystując zmysły wzroku, dotyku, smaku, węchu w postrzeganiu idealnej harmonii wzajemnych relacji w życiu roślin i zwierząt - mówi Artur Święch z Nadleśnictwa Tuszyma, inicjator cyklu edukacyjnego - Niezawiniona przez te dzieci niekiedy obniżona sprawność ruchowa, sensoryczna, intelektualna i komunikowania się w żaden sposób nie ogranicza postrzegania przez nie otaczającej  rzeczywistości. Młodzież chętnie zagląda na szkółkę leśną gdzie może poznawać z liska jak rośnie młody las.

Również w okresie przedświątecznym odbyły się zajęcia warsztatowe z wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ropczycach. W takim dniu młodzież zabiera z lasu ze sobą gałązki jodłowe, by wykonać z nich świąteczne stroiki i obdarować nimi innych.

Leśnicy realizując wspomniane spotkania kierują się przesłaniem sformułowanym niegdyś przez Richarda von Weizsäckera, prezydenta Niemiec:

 

„Być pełnosprawnym to tak naprawdę żadna zasługa,

to dar, który każdemu z nas może być odebrany.

Pozwólmy, więc niepełnosprawnym włączyć się w nasze życie.

Chcielibyśmy dać im pewność, że jesteśmy jednością...”

 

Zajęcia z osobami niepełnosprawnymi prowadzone są również w innych  nadleśnictwach na terenie RDLP w Krośnie.

 

 

Tekst : Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: Artur Święch

Nadleśnictwo Tuszyma