Asset Publisher Asset Publisher

Głóg „ma wielkie serce”

Białe płatki dla zdrowia dostatki

Dziewczęco zawstydziły się ilością swego kwitnienia kwiatki hardego w kolcach głogu. Rosnąca pomiędzy nimi młoda Lipka wysmukliła się by nie zakłócać intrygującego zapachu tych kwiatów i zapracowanych pośród nich pszczół. Nieopodal, trochę zmieszany tym kwitnieniem przycupnął dereń jadalny ze swoimi ukwieconymi baldachami. Tylko irga nęcąc różowymi kwiatkami „robotnice zbieraczki” z pobliskiego ula nic sobie nie robi z tej pozornej dominacji głogów.

 

Głóg (Crataegus L.), (nazwy ludowe: babi mąka, ptôszi chléb, zajęcze gruszki, kolidupa, diobli gruszki) – rodzaj roślin należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Do rodzaju zaliczanych jest ok. 200 gatunków.

Cierniste krzewy lub niewysokie drzewa. Kwiaty oraz owoce głogu są składnikami wielu środków, dostępnych w aptece. Są to przede wszystkim preparaty obniżające ciśnienie oraz leki nasercowe. Mają one wpływ na poprawę ukrwienia mięśnia sercowego i zwiększenia przepływu wieńcowego krwi. Przyspieszają także akcję serca i polepszają jego tolerancję na braki tlenu. Owoce głogu są również składowymi mieszanek witaminowych o działaniu wzmacniającym. Zaś wyciąg
z kwiatu głogu jest jednym z głównych składników środków stosowanych przy urazach czy
obrzękach zagrażających zakrzepowym zapaleniem żył.

Działanie głogu może być bardzo silne, dlatego należy zachować ostrożność i zasięgnąć porady lekarskiej przed jego użyciem.

Horoskop celtycki, to inaczej horoskop drzewny pochodzący od druidów, którzy wierzyli, że opiekunem każdego człowieka jest drzewo. To ono ma wpływ na nasze życie, osobowość, charakter. Od czasów starożytnych głóg łączony był z mocami magicznymi. W Grecji był on atrybutem bóstwa weselnego, Hymena. Z kwiatów tego drzewa sporządzano wianki dla nowożeńców. W późniejszych czasach roślina zaczęła również symbolizować cnotliwość i dziewictwo.

Podaje się, chociaż nie zostało to potwierdzone, że korona cierniowa Chrystusa została upleciona z gałązek głogu. Inna legenda mówi, że z kija Józefa z Arymatei, który pogrzebał Jezusa, wyrósł krzew głogu. A wszystko to działo się w miejscowości Glastonbury, położonej na południu Anglii, gdzie rzekomo Józef przywiózł Święty Graal. Wokół wspomnianego krzewu wybudowano opactwo, w którym pochowano króla Artura.

Tekst i zdjęcia: Artur Święch


Asset Publisher Asset Publisher

Tapety


Asset Publisher Asset Publisher