Asset Publisher Asset Publisher

Dokończyli „Przerwany marsz”

Dla dzieci i młodzieży rozpoczęcie nowego roku szkolnego zawsze jest wielkim wydarzeniem. Wczoraj jednak było szczególnie, ponieważ wspólnie ze Szkołą Podstawową w Lutowiskach w ramach „Przerwanego Marszu” obchodziliśmy 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Na uroczystość zostali zaproszeni emerytowani leśnicy, którzy pracowali w Nadleśnictwie Lutowiska – Jan Kuzar i Franciszek Flak.

Obaj byli pokoleniem „Dzieci wojny”, którym wybuch II Wojny Światowej przeszkodził w nauce.

Pan Jan Kuzar opowiadał jak wyglądała edukacja w czasie wojny. Jeden nauczyciel prowadził 4 klasy i uczył 180 uczniów. Podkreślił też, że w szkole nie można było mówić po polsku.

Pan Franciszek Flak w 1939 r. miał iść do szkoły zawodowej, ale w 5 dniu wojny Sowieci napadli na Krystynopol. Opowiadał dzieciom i młodzieży o tym jak mając 16 lat poszedł do pracy i nie mógł się już uczyć. Pomagał utrzymywać rodzinę, a w wieku 18 lat został wcielony do Armii Krajowej.

Zaproszeni goście, uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice dzieci oraz leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska wspólnie zaśpiewali Hymn Polski.

Wczorajsza uroczystość miała wymiar symboliczny – uczestnicy tamtych zdarzeń mogli dokończyć swój „przerwany marsz” do szkoły.

 

Fot. Katarzyna Szczerbicka

Tekst: Marta Ziemniewicz


Asset Publisher Asset Publisher

Tapety


Asset Publisher Asset Publisher