Asset Publisher Asset Publisher

„Łączą nas Drzewa” w Hermanowej

Sadzenie jodeł i cisów przeprowadzono w poniedziałek 24 maja w lesie Nadleśnictwa Strzyżów w podrzeszowskiej Hermanowej. Wydarzenie odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas Drzewa”, zainicjowanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Organizatorem akcji „Łączą nas drzewa” jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które realizuje projekt przy współpracy z Lasami Państwowymi na obszarze całej Polski. Obecny na spotkaniu wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, koordynujący akcję w kraju, apelował, by każdy Polak posadził choć jedno drzewo, a przybędzie ich 36 milionów.


- Główną ideą jest uświadamianie, że drzewa stanowią jeden z kluczowych elementów zielonej infrastruktury, zaspokajającej liczne potrzeby społeczne. Dzięki pracy polskich leśników lesistość naszego kraju wzrosła po II wojnie światowej z 21 proc. do prawie 30 proc. powierzchni naszego kraju – mówił w Hermanowej wiceminister Edward Siarka.


Po instruktażu udzielonym przez Piotra Szetelę, zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Strzyżów, uczestnicy przystąpili do pracy. Do wspólnego posadzenia leśnicy przygotowali 1600 młodych jodeł i 50 cisów z zakrytym systemem korzeniowym. Sadzenie prowadzono w lukach drzewostanu modrzewiowego, założonego po II wojnie światowej na gruntach porolnych.


- Wtedy, gdy zalesiano tysiące hektarów nieużytków, sadzono gatunki przedplonowe, natomiast dziś przychodzi czas na wprowadzanie gatunków właściwych dla tych siedlisk, jak choćby jodły, która została niegdyś na tych przeludnionych terenach mocno przetrzebiona  – wyjaśniał Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie. – By zachować bioróżnorodność lasu, w niewielkich ilościach sadzimy też gatunki domieszkowe, w tym również cisy, jako gatunek specjalnej troski, którego restytucję prowadzimy w ramach specjalnego programu od kilkunastu lat.


Teren i sadzonki przygotowali pracownicy Nadleśnictwa Strzyżów. W akcji brało udział ponad 50 osób m.in. parlamentarzyści: poseł Kazimierz Gołojuch poseł Adam Śnieżek, poseł i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, poseł Piotr Uruski, senator Mieczysław Golba, senator Zdzisław Pupa, członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk, starosta rzeszowski Józef Jodłowski, burmistrz Tyczyna Janusz Skotnicki, prezes WFOŚ w Rzeszowie Adam Skiba, łowczy okręgowy PZŁ w Rzeszowie Marcin Hendzel, miejscowa sołtys, proboszcz, młodzież i dzieci. W sadzeniu brali też udział sygnaliści zespołu „Echo Karpat”, którzy po zakończeniu pracy zaprezentowali krótki koncert między innymi na trembitach i historycznym rogu myśliwskim.

 

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie