Asset Publisher Asset Publisher

[FILM] Imię drzewa wykute w kamieniu

Dąb „Wincenty” rosnący w Parku Leśnym „Dębina” na terenie Nadleśnictwa Dukla doczekał się utrwalenia swego imienia na głazie ustawionym przy drzewie przez leśników.

Dąb ten w czerwcu tego roku weźmie udział w finale plebiscytu Drzewo Roku 2014 organizowanego przez Klub Gaja.


Kilka godzin zajęło młodym rzeźbiarzom: Michałowi Tokarzowi i Mateuszowi Deryniowskiemu z III klasy Liceum Plastycznego w Krośnie wykucie napisu „Dąb WINCENTY pamięci Wincentego Pola".
- Nasza szkoła chętnie włącza się w działania promujące rodzimą przyrodę, tym bardziej, że tu akurat mamy okazję poćwiczyć w terenie umiejętność posługiwania się dłutem i młotkiem kamieniarskim – mówił Grzegorz Tomkowicz, nauczyciel rzeźby w krośnieńskim „Plastyku", kierujący przedsięwzięciem. – To już kolejny dąb w Krościenku Wyżnym, który ma swe imię wyryte w kamiennym obelisku i od dziś nie będzie on mylony z „Aleksandrem", „Janem" czy „Ludwikiem", które rosną nieopodal nad Wisłokiem.

 

 


Inicjatorami obelisku byli leśnicy z Nadleśnictwa Dukla, którzy postarali się o potężny głaz i uprzątnęli teren.


- Napis na obelisku utrwala też związek Dębiny z poetą Wincentym Polem, który w I połowie XIX wieku bywał w tutejszym dworze i tworzył. Jeden ze swych wierszy poświęcił właśnie Dębinie. – przypomniała Wiesława Żywiec z Nadleśnictwa Dukla.  - Cieszymy się, że nasz „Wincenty" - finalista zyskuje sobie nowych miłośników, może to być dobry prognostyk przed głosowaniem na Drzewo Roku 2014.


Głosowanie internetowe już w czerwcu. W finale znalazło się 16 drzew, w tym dąb „Wincenty", jako jedyne z Podkarpacia.

 


Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Asset Publisher Asset Publisher

Tapety


Asset Publisher Asset Publisher