Obiekty edukacyjne

W ramach prowadzonej w roku 2013 edukacji przyrodniczo – leśnej przeprowadzono łącznie : - 448 lekcji terenowych na ścieżkach przyrodniczych , - 323 spotkania z leśnikami w placówkach oświatowych , - 336 wykładów , prelekcji bądź pogadanek , - 73 konkursy o tematyce leśnej - zorganizowano 22 wystawy.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy szkolili przewodników

Leśnicy szkolili przewodników

W sobotę 2 grudnia w Brzozowie odbyło się spotkanie leśników z terenu RDLP w Krośnie z przewodnikami turystycznymi. Coroczne szkolenia z zakresu różnorodnych aspektów gospodarki leśnej, skierowane do przewodników turystycznych pracujących w regionie mają już swoją tradycję.

Organizatorami szkolenia były nadleśnictwa: Brzozów, Bircza, Ustrzyki Dolne, Lesko, Rymanów, Strzyżów i Kołaczyce, zaś partnerem spotkania Towarzystwo Przyjaciół Brzozów- Zdrój.

 

W części kameralnej spotkania Barbara Kułak z Nadleśnictwa Rymanów opowiedziała o gospodarce leśnej w lasach o charakterze uzdrowiskowym, Łukasz Dziuban z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, Jakub Masłowski z Nadleśnictwa Bircza oraz Monika Armata z Nadleśnictwa Strzyżów przedstawili ofertę edukacyjno-turystyczną reprezentowanych nadleśnictw, natomiast Artur Paczkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce, przekrojowo opowiedział o pracy leśników i wyzwaniach, z jakimi się dziś borykają.

Grzegorz Rachwał z Wydziału Ochrony Zasobów Przyrodniczych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przedstawił niezwykle interesującą prezentację, opowiadając o projekcie udostępniania zdjęć lotniczych z 1944 roku, a także o problemie dotyczącym coraz powszechniejszego występowania jemioły w lasach. Opowieści o żubrach i zadaniach ochronnych realizowanych dla tego gatunku wzbudziły wśród słuchaczy spore zainteresowanie.

 

Partnerzy sobotniego spotkania i pomysłodawcy wielu inicjatyw społecznych w Brzozowie, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Brzozów-Zdrój; Magdalena Korona i Mateusz Podkul, przedstawili swoje działania realizowane przy ścieżce pn. Śladami Zabudowań Brzozowa-Zdroju. To właśnie m.in. ścieżka była obiektem zainteresowań w czasie części terenowej szkolenia. Przewodnicy mieli również okazję wysłuchać opowieści o śladach „Brzozowskiej Altantydy”, czyli o uzdrowisku Brzozów-Zdrój. Uczestnicy szkolenia obejrzeli także najnowszy wspólny projekt Nadleśnictwa Brzozów i Towarzystwa Przyjaciół Brzozowa-Zdroju, czyli Deskale Pamięci Brzozowskich Żydów, namalowane przez Arkadiusza Andrejkowa. O samym projekcie i splocie niezwykłych okoliczności, jakie miały miejsce przy jego realizacji, opowiedziała członkini Towarzystwa, Sylwia Wątróbska.

Wysoka frekwencja oraz duże zainteresowanie szkoleniem, wyraźnie wskazały na potrzebę organizowania tego typu spotkań edukacyjnych. Z tego też powodu zaplanowano podobne szkolenie w przyszłym roku.

 

Tekst: Małgorzata Kaczorowska, Nadleśnictwo Brzozów

Fot. Jakub Masłowski, Nadleśnictwo Bircza