Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Co słychać u żubrów w Bieszczadach ?

Co słychać u żubrów w Bieszczadach ?

Wyniki inwentaryzacji przeprowadzone na terenie nadleśnictw z terenu RDLP w Krośnie jasno wykazują systematyczny wzrost ich populacji. Na dzień dzisiejszy wykazano obecność 668 osobników tego gatunku. Dla porównania rok temu było ich 551. Dane historyczne wykazują systematyczny wzrost populacji rok do roku.

Wyniki inwentaryzacji są dokładne, gdyż żubr jest gatunkiem, który żyje w stadach i jego monitoring prowadzimy cały rok natomiast liczenie odbywa się w ciągu jednego dnia w miesiącu marcu.

W Bieszczadach w nadleśnictwie Stuposiany istnieje zagroda żubrów, która pełni funkcje adaptacyjne, oraz pokazowe: można w niej podglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Dla przypomnienia należy dodać że obecna zagroda jest kontynuacją odtwarzania populacji żubra Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 roku przez leśników.

Kiedy zbliża się zima żubry schodzą z wyższych partii gór w doliny.

Jesienią co roku leśnicy przygotowują setki ton karmy dla tych zwierząt na zimę są to min. baloty z sianokiszonką, ale także karma soczysta  min. buraki, marchew, owies a także specjalna karma w granulacie

Wszystkie żubry są pod stała opieką weterynaryjną.

W związku z dużym zainteresowaniem bieszczadzkimi żubrami postanowiliśmy dla was otworzyć ten dział w którym systematycznie będziemy informować o stanie tego gatunku na naszym terenie.

Zachęcamy śledzenia losu żubrów.

 

Tekst: Jerzy Kaleta